8.6 C
Slovakia
utorok, 23 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyHuun Huur Tu – dupot konských koní interpretovaný hrdelným spevom
spot_img

Huun Huur Tu – dupot konských koní interpretovaný hrdelným spevom

V Bratislave (8. novembra – Veľký Evanjelický kostol) a v Prahe (10. novembra – Kostol u Salvátora) sa predstaví tuvinská štvorica Huun-Huur-Tu, ktorá sa preslávila hrdelným spevom. V oboch mestách sa predstaví v rámci svojho turné k tridsiatemu výročiu.

Niekedy sú živé vystúpenia viac než len koncertom. Sú nielen umeleckým zážitkom, ale aj istou terapiou voči všedným povinnostiam. Huun Huur Tu pochádzajú z hlavného mesta republiky Tuva, ktorá sa skladá z osemdesiatich piatich federatívnych oblastí v Ruskej federácii. Ich názov sa dá voľne preložiť ako slnečné lúče.

Kapela vznikla na základe predchodcov Kungurtuk, ktorú založili bratia Alexander a Sayane Bapa. Táto oblasť sa preslávila technikou hrdelného spevu a štýlom khöömei napodobňujúcim zvuk prírody interpretovanú iba mužmi.

Štvorica hudobníkov sa zamerala na interpretáciu tradičných ľudových piesní z tohto regiónu. Nespútaná divokosť tejto krajiny sa odzrkadľuje aj v témach skladieb – väčšinou pojednávajú o putovaní na koňoch v nekonečnej stepi. Objaviteľom skupiny bol slávny americký fyzik R. Feynman, ktorý na nich upozornil.

Vďaka tomu sa dostali do USA a Európy, kde nahrali debutový album 60 Horses In My Herd. Od tých čias sa stali uznávanou skupinou, ktorá ma na svojom konte niekoľko albumov a spoluprác s takými menami ako Kronos Quartet alebo s Bulharským ženským vokálnym orchestrom.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img