8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyIkonický album The Number of the Beast od Iron Maiden oslavuje štyridsiate...
spot_img

Ikonický album The Number of the Beast od Iron Maiden oslavuje štyridsiate výročie

Heavy  metalovú kapelu Iron Maiden netreba nejako zvlášť predstavovať. Vo svete metalu im patrí dôstojné miesto a právom ich môžeme označiť za legendy tohto žánru. Ich tretí album The Number of the Beast je považovaný za jeden z najlepších z celej ich diskografie a niet sa čomu čudovať. Na tomto projekte nájdeme skladby ako The Number of the Beast, Run to the Hills alebo Hallowed Be Thy Name, ktoré sú fanúšikmi považované za jedny z najlepších, aké kapela kedy vytvorila. Presne 22. marca 2022 uplynulo štyridsať rokov od jeho vydania.

Po vydaní albumu Killers, vďaka ktorému zožala britská skupina Iron Maiden obrovský úspech, nasledovalo turné, po ktorom bol vyhodený spevák Paul Di´Anno kvôli jeho problémom s alkoholom a drogami. Členovia tak museli nájsť nového speváka a tým pádom aj frontmana. Nečakali dlho a do kapely prichádza Bruce Dickinson. Dickinson výrazne zasiahol do samotného tvorenia albumu, no kvôli zmluvným problémom s jeho predchádzajúcou kapelou Samson, spevákovi nebol uznaný žiadny autorský kredit. Príchod nového speváka znamenal pre kapelu aj nový smer, ktorým by sa mohla uberať. Basgitarista Steve Harris chcel totiž skúšať nové, komplikovanejšie melodické linky, no predošlému vokalistovi by jednoducho nesedeli a nezvládol by ich.

Producentom albumu bol uznávaný Martich Birch, ktorý spolupracoval s kapelami ako Deep Purple, Black Sabbath alebo Fleetwood Mac. Celý album museli nahrať a zmixovať za päť týždňov. Kapela to nakoniec stihla a 22.3.1982 vychádza tretí štúdiový album s názvom The Number of the Beast. Po vydaní sa strhla vlna kritiky zo strany sociálnych konzervatívcov najmä v Spojených Štátoch, ktorí ničili a pálili ich platne a všetkých členov považovali za satanistov. Na turné Beast on the Road títo aktivisti usporadúvali demonštrácie a protesty, dokonca na jeden z nich doniesli dvadsaťpäť metrový kríž.

Avšak medzi kritikmi si album vyslúžil obrovské uznanie, ktoré pretrváva dodnes a je považovaný za „klasiku” metalu. Rolling Stone ho zaradili na štvrté miesto v rebríčku „100 najlepších metalových albumov všetkých čias”, v rebríčku „100 najlepších gitarových albumov všetkých čias” od Guitar World skončil na 17. priečke a v roku 2012 získal prvenstvo v zozname HMV „Najlepšie britské albumy za posledných 60 rokov”.

Steve Harris priznal, že úvodná skladba Invaders „nebola dosť dobrá a mohla byť nahradená niečím lepším, no v tom čase sme nič lepšie nemali”. Práve táto skladba bola mnohými náboženskými skupinami považovaná za dôkaz, že Iron Maiden sú vyznávači satana. Harris uviedol, že pri tvorbe sa inšpiroval svojou vlastnou nočnou morou, ktorú zažil po vzhliadnutí filmu Damien: Omen 2. Hallowed Be Thy Name opisuje príbeh o väzňovi, ktorý má byť obesený. Samotní členovia kapely uviedli, že je to jedna z ich najobľúbenejších skladieb a text od Dickinsona považujú za najfilozofickejší, aký kedy napísal. Skladbu 22 Acacia Avenue napísal gitarista Adrian Smith pôvodne pre svoju bývalú kapelu Urchin, no Steve Harris si na ňu spomenul a upravil ju pre album The Number of the Beast.

Tretí štúdiový album The Number of the Beast od britskej heavy metalovej kapely Iron Maiden patrí bezpochyby medzi to najlepšie, čo sme v histórií metalu mohli doteraz počuť. Každý fanúšik tohto tvrdého žánru dá za pravdu tomuto názoru, a určite si každý z nás pamätá na ten moment, keď počul prvýkrát nezabudnuteľný Dickinsonov hlas alebo Harrisov šialene rýchly gallop.

Dnes oslavuje štyridsať rokov od svojho vydania, stále znie čerstvo a mnoho interpretov dodnes z neho čerpá inšpiráciu.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img