8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyIva Bittová, Vladimír Godár a Mucha Quartet oživia Bartókove spevy
spot_img

Iva Bittová, Vladimír Godár a Mucha Quartet oživia Bartókove spevy

mucha quartet 1

Ľudová pieseň má v sebe esenciu vypovedať nielen o živote našich predkov, ale i o našom správaní a povahe. Z ľudoviek sa dozvedáme o neduhoch, ale i pozitívnych vlastnostiach spoločenského správania.

Aj tento element zapôsobil na skladateľa Bélu Bartóka, ktorý sa vyberal do tých najzapadnutejších končín, aby zbieral a následne upravoval ľudové nápevy. Počas svojej bádateľskej kariéry etnomuzikológa ich nazbieral vyše jedenásť tisíc. Tie slovenské tvoria podstatnú časť, vyše 3 200 nápevov. Z tohto veľkého množstva si Vladimír Godár vybral 44 z nich, ktoré prearanžoval a zhromaždil v projekte Slovenské spevy, na ktorom spolupracoval s huslistkou a speváčkou Ivou Bittovou a súborom Mucha Quartet. Nejde pritom o prvú spoluprácu Godára s Bittovou. Na konte majú už tri štúdiové projekty, pričom najznámejšia z nich je nahrávka Mater. Kým Godár vtedy siahol po súbore Solamente naturali, tento krát si zvolil sláčikové kvarteto Mucha quartet.

S tvorbou B. Bartóka bol Vladimír Godár konfrontovaný už počas svojho vysokoškolského štúdia kompozície a dodnes ho považuje za jedného z najväčších skladateľov 20. storočia. Aj Iva Bittová sa na tomto projekte vracia do svojej minulosti. Pred dvadsiatimi rokmi totiž nahrala Bartokovo 44 duetov pre husle a bol to ten prvotný moment, kedy prekročila hranice alternatívy a odvtedy začala viac sa zaoberať svetom klasickej hudby.

Iva Bittová & Mucha Quartet – Zahrádka by Bartók arang. V. Godár

Výsledkom štvrtej kooperácie Ivy Bittovej a Vladimíra Godára je nahrávka Slovenské spevy, ktorej koncertné naštudovanie sa zrealizuje v Liptovskom Mikuláši (29.11 – Grand Castle), následne pokračuje v Bratislave (30.11 – Moyzesova sieň), Žiline (01.12 – Nová Synagóga), Trenčíne (02.12 Evanjelický kostol), Banskej Bystrici (03.12) a v Nitre (04.12 – Synagóga).

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img