8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyJanusz Popławski – ten, ktorý gitarou „opísal" syntetizátorové zvuky poľského jazz rocku
spot_img

Janusz Popławski – ten, ktorý gitarou „opísal“ syntetizátorové zvuky poľského jazz rocku

Hrať s funky feelingom? Ľahko sa orientovať v jazzrockovom prostredí? Opísať zvukmi syntetizátora tajomné monštrum a prímorské počasie? Žiaden problém, keď sa týchto úloh zhostí jeden z najzaujímavejších gitaristov v histórii poľskej populárnej hudby Janusz Popławski.

Ako aktívny inštrumentalista, skladateľ, aranžér a tiež hudobný režisér strávil vo formácii Niebiesko-Czarni trinásť rokov. Neskôr bol spájaný predovšetkým s vydavateľskou činnosťou zameranou na gitarovú tematiku s náučným a popularizačným charakterom. Menej ľudí si pamätá, že po rozpade skupiny Niebiesko-Czarni v roku 1976 stále nahrával a koncertoval.

Zapowiedź tajemnicy (Predpoveď tajomstva) zhŕňa toto zaujímavé obdobie, v ktorom sa prekvapivým spôsobom spájajú vplyvy funku, fusion a easy listening, pričom Janusz Popławski stúpa k výšinám svojho gitarového umenia. V Poľsku je to zároveň prvé stretnutie s gitarovými syntetizátormi a elektronickou hudbou hranou bez použitia klávesov!

Zapowiedź tajemnicy obsahuje doteraz nepublikované nahrávky, jedine skladba Nie ma sprawy w rytmie funky bola vydaná v 70. rokoch vo Veľkej Británii ako library music. Album dopĺňa booklet s textom Marcina Jacobsona a umelcovými fotografiami.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Viktória Szabóová.

fifuk_logo_farebne100x100px
fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img