8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyJon Batiste vrátil jazz na výslnie a získal za to Grammy
spot_img

Jon Batiste vrátil jazz na výslnie a získal za to Grammy

Jon Batiste

Jon Batiste. Meno, ktoré vďaka svojmu prvenstvu na tohtoročných Grammy bude poznať snáď každý fanúšik dobrej hudby. Určite nebudem preháňať, ak napíšem, že toto víťazstvo bolo úplne zaslúžené. Z jedenástich nominácií premenil päť a preťal tak šnúru ženských víťazstiev v tomto hudobnom ocenení. No kto vlastne je Jon Batiste? Poďme sa pozrieť bližšie.

Jonathan Michael Batiste sa narodil 11. novembra 1986 v Metairie, v americkej Lousiane.  Od ôsmich rokov sa začal učiť hrať na perkusie a bicie s jeho rodinnou kapelou, The Batiste Brothers Band. Neskôr, vo veku jedenásť rokov začal s klavírom, predovšetkým si prehrával klasickú hudbu a soundtracky zo svojich obľúbených videohier. Debutový album Times in New Orleans vydal 28. júna 2005 ako sedemnásťročný. V nasledujúcich rokoch hrával mnoho koncertov po celom Holandsku, debutoval v Carnegie Hall, kde produkoval svoju vlastnú show.

V roku 2019 bol prvýkrát nominovaný na cenu Grammy za cover skladby St. James Infirmary Blues v kategórií Najlepší výkon v štýle american roots. Túto nomináciu nepremenil, ale na rozbehnutú kariéru to nemalo žiadny vplyv. V tej dobe mu veľmi prospela práca na soundtracku k filmu Soul, na ktorom spolupracoval s Trentom Reznorom a Atticusom Rossom. Ich práca zožala veľký úspech, o čom svedčí fakt, že trio za tento soundtrack získalo Oscarovu sošku a taktiež Zlatý Glóbus.

Dňa 19. marca 2021 vydáva Batiste svoj piaty sólový album s názvom We Are, ktorý sám považuje za to najlepšie a najreprezentatívnejšie dielo, aké kedy vytvoril. Nahrávke je inšpirovaná jeho vlastným životom a podmienkami, v akých vyrastal v New Orleans. Taktiež vzdáva hold svojej rodine a tradíciám. Pôvodný singel We Are vydal v júni 2020 na podporu hnutia Black Lives Matters. Na albume spolupracoval s menami ako Jahaan Sweet, Quincy Jones a rovnako sa na albume objavuje aj jeho otec Michael Batiste so starým otcom Davidom Gauthierom.

Na tohtoročných oceneniach Grammy bol za tento album nominovaný v ôsmich kategóriách a vďaka práci na filme Soul pridal ďalšie tri nominácie. Veľký úspech zožal aj u kritikov, magazín Spill o ňom napísal, že „je to hviezdny album, ktorý spája bohatú úroveň tradície a modernosti.” Batiste sa taktiež vyjadril, že jeho hlavnou myšlienkou nie sú žánre, ale príbeh. Zaujímavosťou je, že spevák značnú časť nahral doma vo svojom šatníku.

Okrem hudobného sveta sa mu darí aj v osobnom živote. Len pred pár dňami priznal, že vo februári tohto roka sa oženil so svojou priateľkou, žurnalistkou a spisovateľkou, Suleikou Jaonuadovou. Medzi jeho najväčšie hudobné vplyvy patria napríklad Steve Wonder, Louis Armstrong alebo Nina Simone.

Jon Batiste je na hudobnej scéne už dlhší čas, no širšia verejnosť ho spoznáva až teraz, práve vďaka veľkému úspechu na oceneniach Grammy. Vďaka tejto skutočnosti bude spevák určite pod väčším drobnohľadom, takže aj očakávania verejnosti môžu byť vyššie. Batistova tvorba je však bezpochyby originálna a nevšedná, čo je v dnešnej mainstreamovej hudbe veľmi nevídané a potrebné ako soľ.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img