8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyJozef van Wissem a Kristof Hahn zo Swans na Nu Sound Of...
spot_img

Jozef van Wissem a Kristof Hahn zo Swans na Nu Sound Of…

Jedinečný umelecký zážitok v podobe stretnutia dvoch svetoznámych umelcov. Holandský lutnista Jozef van Wissem a nemecký gitarista Kristof Hahn zo Swans sa predstavia 24. novembra v bratislavskej A4 a 25. novembra v pražskom Kostole sv. Anežky v rámci série Nu Sound Of…

Na jeseň k nám znovu zavíta obľúbený holandský lutnista Jozef van Wissem s novým projektom – zhudobnenie nemého filmu Destiny od nemeckého režiséra Fritza Langa. Ešte pred tým zahrá nemecký gitarista Kristof Hahn zo Swans, ktorý si iba pri tejto príležitosti odbehne z turné svojej domovskej kapely.

Jozef van Wissem je známy lutnista a avantgardný skladateľ, ktorý spropagoval barokovú lutnu po celom svete. Minulý rok mu vyšli až dve nahrávky: Behold, I Make All Things New (Incunabulum); Nosferatu, The Call Of The Deathbird (Incunabulum). Inšpiračné zdroje hľadá aj mimo barokovej hudby či drone music – vo svete filmu. Po príbehu o upírovi sfilmovanom F. W. Murnauom siahol po ďalšom fantastkinom snímku Destiny od expresionistu Fritza Langa – majstra výpravných scén, detailných záberov a pokročilej psychológie postáv.

Wissem si už podobný typ práce vyskúšal, keď spolu skomponoval hudbu pre film Jima Jarmuscha – Only Lovers Lef Alive, za ktorú získal v Cannes cenu v kategórii Soundtrack Award. Spolupracoval tiež s takými menami ako Zola Jesus, Jarboe a je pravidelným hosťom význačných hudobných festivalov (Roadburn, Dunk, Fekete Zaj, Le Guess Who? atď.)

Vo svojej sólovej slovenskej premiére vystúpi nemecký experimentálny hudobník a avantgardno-rockový gitarista Kristof Hahn zo Swans. Hráč na rock-lap steel gitaru žije a tvorí v Berlíne, odkiaľ cestuje po celom svete so Swans, v ktorej je od roku 1989 s niekoľkými prestávkami. Koncertuje aj sólo či spolupracuje s kapelami Les Hommes Sauvages, Sultans of Gedankebrain, či s Pere Ubu.

Práve z úspešne prebiehajúceho turné k novému albumu The Beggar príde aj do Bratislavy a Prahy. Jeho hudba sa vyznačuje abstraktnými zvukovými plochami v širokospektrálnej kinematickej hudbe striedajúc elegantné rock and roll noir songy s dronovou atmosférou. Blízky spolupracovník Mike Giru zasiahol aj do filmovej hudby, keď nahral niekoľko soundtrackov.

Stretnutie Jozefa van Wissema a Kristofa Hahna na jednom podujatí sa uskutoční iba v Bratislave (24. 11.2023, A4-nultý priestor) a Prahe (25.11.2023, Kostol svätej Anežky). Podarilo sa to vďaka prepojeniu slovenskej hudobnej agentúry Music Press Production a českého spolku oz STURN DEINST.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Finančne podporila Nadácia mesta Bratislava, Hudobný Fond, SOZA. Vstupenky v predpredajoch: Goout, Tootoot, Predpredaj.sk, Ticketportal.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img