8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyJozef van Wissem sa na novom albume načahuje k temnote aj k...
spot_img

Jozef van Wissem sa na novom albume načahuje k temnote aj k svetlu

Holandský lutnista Jozef van Wissem je aktívny vo všetkých smeroch. Okrem toho, že zhudobnil nemé filmy, hráva aj po celom svete a popritom komponuje nové skladby. Dňa 19. januára mu vyšiel ďalší sólový album The Night Dwells in the Day – vo vydavateľstve Incunabulum Records.

Je ako súčasť môjho tela“, tak zvykne Jozef van Wissem hovoriť o svojom osudovom hudobnom nástroji – barokovej lutne, ktorá ho sprevádza takmer celý život. Podľa jeho slov je to komplexnosť tohto nástroja, ktorá udržiava jeho interpretačný záujem, v ktorom vždy môže objaviť niečo nové.

Odvtedy keď začal v roku 1990 so štúdiom lutny, tak začal komponovať tvorbu, ktorá má síce korene v klasickej renesancii a barokovej hudbe, ale zároveň prináša zvuky zo súčasnej hudby, drone music, s ktorou pracuje nielen v akustickej, ale aj v elektronickej podobe, pričom využíva aj terénne zvuky. Výsledkom je repetetívna – hypnotická hudba plná nuansí a obrazotvornosti. V mnohom sa Wissemova práca podobá americkým minimalistom ako napríklad Terry Riley a zároveň je zaraďovaný k najznámejším lutnistom na svete.

„Súvisí to s temnotou a svetlom. Názov môže mať pre niekoho rôzny výklad, ale niekedy mi ľudia vravia, že aj keď hrám veselé skladby, stále to znie smutne. Preto som prišiel s týmto názvom,“ vysvetľuje holandský lutnista Jozef van Wissem.

Najnovší album The Night Dwells in the Day vznikol počas lockdownu vo Varšave, kde Wissem striedavo žije popri bývaniu v Rotterdame. Na nahrávku sa okrem zvyšku inštrumentálnych skladieb dostala jedna skladba s vokálom – v skladbe The Call of the Deathbird Wissemov je Wissemov hlas sprevádzaný spevom hosťujúcej írskej hudobníčky Hilary Woods, s ktorou bol minulý rok na turné (pozn. redakcie – Jozef van Wissem vystúpil minulý rok v Bratislave spolu s Kristofom Hahnom na podujatí Nu Sound – fotoreportáž).

K tejto piesni vznikol aj videoklip nakrúcaný pri Sovietskom mauzóleu vo Varšave, kde je pochovaných dvadsaťtisíc sovietskych vojakov. Názov albumu, ktorý obsahuje sedem skladieb, má vystihovať jeho celkovú charakteristiku – temnú a priezračnú podobu.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img