8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyKedysi dávno v jednej preďalekej galaxii - Star Wars so živou hudbou
spot_img

Kedysi dávno v jednej preďalekej galaxii – Star Wars so živou hudbou

Star Wars – fenomén, ktorý prerazil za hranice žánru science fiction – prichádza na veľkolepé plátno. V bratislavskej Inchebe sa 8. októbra odohrá jeho projekcia. V sprievode živej hudby – Filharmonického orchestra hlavného mesta Praha.

Svet hviezdnych vojen prenikol do pop kultúry, ale aj reálneho života. Točia sa nové filmy, vznikajú knižné a komiksové spracovania, zakladajú sa náboženstvá a buduje sa kult predávajúci sa z generácie na generáciu. Podľa mnohých je jeho najvýznamnejšou a najlepšou časťou práve úvodná Star Wars IV: Nová Nádej.

Jednoduchý príbeh stvoril fascinujúcu mytológiu mimozemských rás a jedného z najcharizmatickejších zloduchov filmového plátna.  Veľkú úlohu pri charakteroch a navodení deja zohrávala jeho hudobná zložka – jeden zo základných pilierov úspechu série Star Wars. Režisér George Lucas poveril skomponovaním amerického skladateľa Johna Williamsa. Jeden z mála hollywoodských komponistov, ktorému nikdy neodmietli producenti či režiséri, jeho hotovú prácu. Veľké výsady užíval aj u Stevena Spielberga, s ktorým spolupracuje tridsať rokov.

Star Wars: A New Hope IV – Main Theme

Podľa rôznych ankiet stvoril Williams vo filme Star Wars IV: New Hope najlepšiu filmovú hudbu všetkých čias. Pri tom nechýbalo veľa a nevznikla by. Lucas pôvodne plánoval použiť už existujúce nahrávky z klasickej hudby, ale Williams si napokon vydobyl svoj úmysel zložiť pôvodnú hudbu. Inšpiráciu čerpal z klasiky – slávna úvodná téma prináša heroickosť novoromantizmu, medziplanetárne motívy majú impresionistické črty a objavujú sa aj jazzovo-swingové témy z baru na konci galaxie (Cantina Band). Zmiešané v homogénny celok vytvára akciu, napätie, romantiku aj náznak antickej drámy.

Star Wars: A New Hope IV – Cantina

Diváci si ju môžu vychutnať 8. októbra v bratislavskej Inchebe na veľkolepom plátne v digitalizovanej verzii a v sprievode špičkového telesa Filharmonického orchestra hlavného mesta Praha. Lístky v predaji v sieti Ticketportal.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img