8.6 C
Slovakia
sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyKimbra spieva o materstve aj o tlaku vyvíjanom na ženy na A Reckoning
spot_img

Kimbra spieva o materstve aj o tlaku vyvíjanom na ženy na A Reckoning

Kimbra

Dňa 27. januára vyšiel štvrtý album novozélandskej speváčky Kimbry Lee Johnson, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Kimbra. A Reckoning pojednáva o rôznych sociálnych témach a pozerá sa naň z dvoch rozličných pohľadov – mužského a ženského sveta. Zároveň je osobnou výpoveďou o prípravách na materstvo, ktoré znázornila vo videoklipe k skladbe Foolish Thinking.

Video režíroval Alex Cook, ktorý sa zameral na najväčšiu premenu v živote každej ženy a to stať sa matkou. Touto rovinou sa zaoberá aj Kimbra, keď vo Foolish Thinking hypoteticky rozmýšľa nad tým, že nie vždy bude môcť ochrániť svoje potenciálne dieťa. Materstvo podľa nej prináša radosť aj obavy z toho, že každý nový život je spočiatku závislý na svojom stvoriteľovi. No nie všetko dokáže ovplyvniť a svet vie byť niekedy veľmi krutý aj k samotným deťom.

Skladbu skomponovala pri klavíri a hneď v druhej strofe sa k nej spevácky pridá Ryan Lott z experimentálneho tria Son Lux. Podľa speváčkiných slov sa podarilo dostať Ryanovu otcovskú skúsenosť, ktorou chcela zmierňovať očakávania spoločnosti a vnútorný tlak vyvíjaný na každú budúcu matku.

Jej štvrtá doska A Reckoning patrí k najočakávanejším hudobným albumom roku 2023. Pozornosť vzbudila, už keď ju Kimbra predstavila počas svojho turné v roku 2018. Po hudobnej stránke ide o kombináciu popových melódií, elektronických aranžmánov aj (ne)pokojnú atmosféru filmovej hudby.

V desiatich skladbách je hlavným motívom očakávania patriarchálnej spoločnosti voči ženám, ako aj tolerancia voči inakosti a strach budúcich generácií z klimatických zmien.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img