8.6 C
Slovakia
utorok, 21 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyKodály Bartók Mendelssohn v podaní Slovenskej filharmónie
spot_img

Kodály Bartók Mendelssohn v podaní Slovenskej filharmónie

Rakúsky dirigent Ralf Weikert a ukrajinský klavirista Vadym Kholodenko sa spoja so Slovenskou filharmóniou. Dnes a zajtra večer predstavia diela Bélu Bartóka, Zoltána Kodályho a Felixa Mendelssohna Bartholdyho.

Ralf Weikert patrí k popredným rakúskym dirigentom, ktorého renomé dávno prekročilo hranicu jeho rodnej krajiny. Hoci sa špecializuje predovšetkým na opernú tvorbu, najmä na éru klasicizmu a romantizmu, blízka mu je aj tvorba dvadsiateho storočia. Pod jeho taktovkou Slovenská filharmónia uvedie dielo Tance z Marosszéku, v ktorom Zoltán Kodály reflektuje folklór v modernej podobe.

Obdobne s tým pracoval aj Béla Bartók, od ktorého zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 3, Sz. 119. V podaní svetoznámeho ukrajinského klaviristu Vadyma Khodolenka. Impozantný životopis tohto sólistu vykazuje spoluprácu s renomovanými orchestrami ako napríklad s BBC Scottish Symphony Orchestra, Akvitánskym národným orchestrom v Bordeaux, Luxemburskou filharmóniou. V Bratislave sa predstavil pred tromi rokmi na festivale BHS. Ľudovosť je zjednocovacím prvkom celej koncertnej dramaturgie a objavuje sa aj v diele Symfónia č. 4 A dur, op. 90 Talianska od skladateľa Felixa Mendelssohna Bartholdyho.

Slovenská filharmónia – teaser

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img