8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyKoncert s publikom a Palovičovou a Luptákom
spot_img

Koncert s publikom a Palovičovou a Luptákom

Návštevníci Slovenskej filharmónie budú môcť po troch mesiacoch opätovne zavítať do priestorov Reduty. Na utorňajšom cykle Koncert s publikom sa predstaví Jordana Palovičová a Jozef Lupták.

Postupné uvoľnenie zákazu zhromažďovať sa vo verejnom priestore prinieslo aspoň akú takú možnosť organizovať koncerty. Slovenská filharmónia sa rozhodla pokračovať s komornými koncertmi, ktoré počas pandémie uvádzala prostredníctvom streamov, tentokrát už aj s publikom.

Na prvom zo štyroch júnových koncertov (9., 16., 23. a 30) sa predstaví dvojica sólistov – violončelista Jozef Lupták a klaviristka Jordana Palovičová.

Ilja Zeljenka skomponoval dielo Hry pre Biancu pre klavír a 4 bongá ako reakciu na využitie klavíra ako perkusívneho nástroja, ktorý rytmicky dopĺňajú bongá rozmiestnené pri klavíri. Zaujímavú formu má aj skladba Passacaglia pre sólové violončelo od Vladimíra Godára, ktorú uvedie Jozef Lupták.

Aj estónsky skladateľ Arvo Pärt sa zaujímal o tvorbu z rannej gotickej a renesančnej hudby, ktorú zakomponoval do duchovného diela Fratres. Vo východoeurópskom žargóne sa bude pokračovať v kompozícii Rozprávka pre violončelo a klavír od Leoša Janáčka.

Na záver si pripomenieme 250. výročie Ludwiga van Beethovena, od ktorého zaznie Sonáta pre violončelo a klavír č. 3 A dur, op. 69.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img