8.6 C
Slovakia
piatok, 9 decembra, 2022
spot_img
HomeNovinkyKoncert s publikom a Palovičovou a Luptákom

Koncert s publikom a Palovičovou a Luptákom

spot_img

Návštevníci Slovenskej filharmónie budú môcť po troch mesiacoch opätovne zavítať do priestorov Reduty. Na utorňajšom cykle Koncert s publikom sa predstaví Jordana Palovičová a Jozef Lupták.

Postupné uvoľnenie zákazu zhromažďovať sa vo verejnom priestore prinieslo aspoň akú takú možnosť organizovať koncerty. Slovenská filharmónia sa rozhodla pokračovať s komornými koncertmi, ktoré počas pandémie uvádzala prostredníctvom streamov, tentokrát už aj s publikom.

Na prvom zo štyroch júnových koncertov (9., 16., 23. a 30) sa predstaví dvojica sólistov – violončelista Jozef Lupták a klaviristka Jordana Palovičová.

Ilja Zeljenka skomponoval dielo Hry pre Biancu pre klavír a 4 bongá ako reakciu na využitie klavíra ako perkusívneho nástroja, ktorý rytmicky dopĺňajú bongá rozmiestnené pri klavíri. Zaujímavú formu má aj skladba Passacaglia pre sólové violončelo od Vladimíra Godára, ktorú uvedie Jozef Lupták.

Aj estónsky skladateľ Arvo Pärt sa zaujímal o tvorbu z rannej gotickej a renesančnej hudby, ktorú zakomponoval do duchovného diela Fratres. Vo východoeurópskom žargóne sa bude pokračovať v kompozícii Rozprávka pre violončelo a klavír od Leoša Janáčka.

Na záver si pripomenieme 250. výročie Ludwiga van Beethovena, od ktorého zaznie Sonáta pre violončelo a klavír č. 3 A dur, op. 69.

spot_img
spot_img

Podcasty podporuje Hudobný fond

spot_img

Podcasty podporuje Fond na podporu umenia

spot_img

Podcasty podporuje Bratislavský samosprávny kraj

spot_img
spot_img
spot_img