8.6 C
Slovakia
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyKonvergencie predstavujú - Ludwiga van Beethovena v podaní Brodsky Quartet
spot_img

Konvergencie predstavujú – Ludwiga van Beethovena v podaní Brodsky Quartet

Konvergencie predstavujú tvorbu Ludwiga van Beethovena. Už dnes večer sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu začína séria piatich koncertov zameraná na tohto hudobného génia.

Nájsť v absolútnom tichu hudbu, ktorá má byť vaším umeleckým testamentom, si vyžaduje nesmierne psychické a fyzické vypätie. Nemecký skladateľ Ludwig van Beethoven to dokázal, hoci sa mu to stalo osudným. Strata sluchu, depresie, osobné problémy, to všetko zapríčinilo, že Beethoven prerušil na istý čas kontakt s okolitým svetom a prestal sa zaujímať o komponovanie. Avšak, neskôr objavil svoj vnútorný sluch a novú chuť tvoriť.

Po úpadku sa Beethoven ešte raz nadýchol a do svojich neskorých diel vložil vášeň, smútok aj nádej. Urputný boj s neúprosným osudom vyjadril v 9. symfónii, do neskorých sláčikových kvartet, ktoré vznikli na objednávku od ruského kniežaťa Nikolaja Golicyna, vstupuje intimita. Ich interpretácia vyžaduje určitú skúsenosť, nielen technickú brilantnosť. Táto kombinácia je príznačná pre svetoznámy britský súbor Brodsky Quartet (v zložení Daniel Rowland, Ian Belton, Paul Cassidy a Jacqueline Thomas) existujúci už štyridsať rokov.

Séria štyroch koncertov pozostávajúca z Beethovenových neskorých kvartet (22. 24. a 25. februára) sa uskutoční vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Ešte predtým organizátori ponúknu dva komorné koncerty (18. a 21. februára), na ktorých zaznie v podaní slovenských interpretov výber niekoľkých Beethovenových komorných diel, vrátane slávnej Klavírnej sonáty č. 8 c mol – známej aj pod názvom Patetická.

Beethoven Late Quartets / Brodsky Quartet  február 2018 / Bratislava

 
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img