8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyKroner Cirkus – Kometa Kronera
spot_img

Kroner Cirkus – Kometa Kronera

Gitarové mystérium, ktoré plnými priehrštiami čerpá z najkrajších rockových tradícií? Debutový a jediný album z produkcie Kroner Cirkus je jedinečným príbehom o vznášaní sa v priestore, ktorý hrá celou paletou farieb. Aj tými karmínovými.

Krakovský Kroner Cirkus vznikol v roku 1994 z iniciatívy Michała „Matragona“ Worgacza. Počas dvanástich rokov existencie zmenila kapela zostavu veľakrát – pôsobili ako klasické, gitarové power trio, ale aj ako rozšírené sexteto s tromi gitarami. Pravidelne vystupovali v krakovských kluboch s autorským materiálom, covermi rockových klasík, ale aj s úplne improvizovanými koncertmi.

Koncom roku 1997 nahrali debutový album Kometa Kronera, ktorý vyšiel v roku 1999 na magnetofónovej kazete. Hoci sa k CD vytlačili aj obaly, realizácie sa  nedočkali. Až doteraz. Kometa Kronera je zaujímavou, gitarovo ladenou alternatívou k neoprogresívnej vlne, ktorá dominovala v 90. rokoch. Zreteľne tu počuť lídrovu fascináciu rockom z prelomu 60. a 70. rokov – aj v inštrumentálnej tvorbe (Kometa Kronera, Schizofenix) aj v piesňach založených na chytľavých rifoch a zaujímavých vokálnych melódiách (Sen o wyspie, Pragnienie).

Kometa Kronera sa po prvý raz objavuje na CD, remastrovaná z pôvodných DAT pások z nahrávania a doplnená o štyri doteraz nevydané nahrávky v anglickom jazyku.

Preklad vznikol za podpory Katedry slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Nikola Horváthová.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img