8.6 C
Slovakia
sobota, 2 marca, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyLesná agónia s Black Hole Constellation

Lesná agónia s Black Hole Constellation

autor: Daniel Hevier ml.

Pred tromi rokmi sa slovenský hudobník Michal Jahoda rozhodol založiť projekt Black Hole Constellation. Príchodom bubeníka Mariána Leskovského (Flowers For Whores, Decultivate) a neutíchajúcou túžbou naservírovať novovznikajúce veci ľuďom, ktorí majú záujem o bezhraničný experiment, vzniká plne funkčná kapela, ktorá sa neskôr rozrástla o hudobného hosťa Herberta von Krochmela.

Ambície ich nútili ísť ešte ďalej. Vytvorili koncept prepájajúci živú hudbu s projekciami a mappingom. Častým motívom ich skladieb sú opustené miesta s temnou históriou, s tajomnou atmosférou a nevyriešenými záhadami. Niečo, čo je v nás hlboko zakorenené a skryté v tmavých zákutiach našej mysle. Takto to vyznieva aj v najnovšom videoklipe Into the Night We Go projektu Black Hole Constellation, ktorý svojou poetikou pripomína kontroverzný film Antichrist od režiséra Larsa von Triera.

Mihotajúce sa zábery, rozličné uhly, hra s tieňmi aj obživnutý les budujú pomalú, ale dusivú atmosféru. Michal okrem toho, že skladbu zložil, tak sa aj podieľal na produkcii videoklipu, v ktorom si nakoniec aj zahral namiesto herca, ktorý musel na poslednú chvíľu natáčanie odmietnuť.

Nakrúcalo sa v Severných Čechách, na miestach ako Panská Skála, Sloní kameny, Ještěd a Kokořínsko. Pre Michala to bola nová skúsenosť, o ktorej hovorí: „Stráviť štyri dni v jedných nohaviciach, v aprílovom počasí s priemernou teplotou asi trinásť stupňov a za týchto podmienok osem až dvanásť hodín denne liezť na skaly, stromy, do trhlín, byť po krk v bažinách a zažiť ďalšie bonusy, čo ponúka príroda bol v spoločnosti priateľov a kvalitných umelcov nezabudnuteľný zážitok.“

Black Hole Constellation – Into the Night We Go

Natáčanie prebehlo pod réžiou autora námetu Igora Zacharova (režisér a fotograf – Mercedes, Škoda, Baťa) a asistentom kamery Jakubom Medkom – zodpovedajúcim za výber lokácií. V postprodukcii sa o coloring klipu postaral Vojta Štetka (R.U.R. Postproduction), vizuálne efekty vytvoril Michal Čavoj (pracoval napr. na filmoch Die Hard, Wonder Women, Wolverine) a o strih klipu spomínaný Igor Zacharov.

K dopredu vybraným lokáciam pridali aj náhodné miesta,  keď filmový štáb hlboko v horách objavil trhlinu v skale, cez ktorú sa dostal do hĺbky tridsať metrov, kde ich prekvapili netopiere a červy. Alebo močiar, v ktorom sa Michal predieral po kolená a občas tam našiel zvieraciu kosť.

Filmári pocítili silu prírody počas veľkej búrky, ktorú sa podarilo zachytiť do klipu. Audiovizuálne dielo od label Odd Shepherd’s Collective je výsledkom spolupráce profesionálnych umelcov rôznych smerov postavenej na bezhraničnej slobode v tvorbe a experimente v umení.

spot_img
spot_img
spot_img