8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyLittle Loops od Marakama Planet je exkurziou do sveta housu
spot_img

Little Loops od Marakama Planet je exkurziou do sveta housu

Marakama Planet je projekt Dušana Šustera, v ktorom sa prediera húštinou house music. K tomuto žánru sa stavia z rôznych uhlov pohľadu – či už je to acid house, lo-fi house, deep-tech či progresívny house. Výsledkom je album Little Loops, na ktorom sa nachádza desať kompozícii v rôznych zvukových odtieňov.

Housová hudba nebola jeho hlavnou doménou, napriek tomu sa pustil do tvorenia kompozícií, ktoré vychádzajú z housového zvuku. Tento svoj projekt pomenoval Little Loops, ktorým zároveň nazval aj debutový album. Ten pozostáva z desiatich skladieb, pričom každá z nich má názov v latinských čísliciach.

Album vychádza z konceptu vytvoriť a priniesť akýsi prierez vplyvov housovej hudby na tento žáner. Kým v hitparádach sa housová hudba usadila potom, čo mu na rozmedzí osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch vydláždili cestu producenti ako Carl Cox, Marakama Planet sa zameriava skôr na to, čím bol house formovaný na nezávislej klubovej scéne. Preto tu nechýbajú štýly ako deep house, deep-tech, progressive house, lo-fi house.

„Má ísť o metaforický katalóg, ktorý nechce poslucháča rozptyľovať zbytočnými verbálnymi asociáciami. Túži mu ponúknuť komplexný, no pokiaľ možno kompaktný náhľad do zvukového univerza menom house,“ vysvetľuje svoje pohnútky slovenský producent stojaci za projektom Marakama Planet.

Zároveň sa týmto poňatím približuje k takým tvorcom ako Nicolas Jaar či DJ Sienfeld, ktorí pracujú s minimalistickými repetetívnymi štruktúrami a „chladnými“ melódiami. Dôležitou pri komponovaní sa stala technika kontrapunktu, ktorými chcel Marakama Planet zintenzívniť melodické linky. To všetko drží pohromade v jednom farbistom celku a vytvára jemný kontrast aj napätie.

Snahu byť úsporný, abstraktný, priamočiary, ale aj mnohovýznamový, vyjadruje aj samotný obal albumu, ktorý navrhla odevná dizajnérka Jaroslava Poliaková. Tá stojí aj za názvom projektu, pričom pri tvorbe obalu sa nechala inšpirovať slávnym softvérom FL Studio.

Pre oboch to nie je ich jediná vzájomná spolupráca – tú si vyskúšajú počas pripravovanej módnej prehliadky ku kolekcii „My je už niekto iný“, kde zaznie hudba tohto housového projektu.


Album Little Loops je dostupný v digitálnej podobe na všetkých streamovacích platformách.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img