8.6 C
Slovakia
streda, 24 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyMásKÉP - to je zhudobnená poézia i vášeň
spot_img

MásKÉP – to je zhudobnená poézia i vášeň

MásKÉP 1

Skupina MásKÉP je mladým a dynamickým predstaviteľom žánru zhudobnených básní. Tradície tohto žánru však sleduje iba čiastočne, repertoár formácie tvorí skôr hudba inšpirovaná poéziou, než melódie skomponované k básňam.

Táto skupina bola založená s cieľom, aby jej členovia prostredníctvom básní svojich obľúbených básnikov – medzi inými  Sándora Weöresa a Attilu Józsefa – porozprávali, ako vidia svet, čo si o ňom myslia a ako sa v ňom cítia. Hudba skomponovaná k básňam sa tak stáva osobnou, jedinečnou a hodnovernou. Aj samotný názov kapely znie svojsky a jedinečne.  V skladbách, v ktorých zohráva dôležitú úlohu aj improvizácia, sa prelína viacero hudobných vplyvov, smerov a žánrov. Skupina MásKÉP čerpá inšpiráciu z tradícií pochádzajúcich z Karpatskej kotliny, z írskej, bulharskej, rumunskej, balkánskej, africkej a orientálnej hudby, ale výsledné hudobné skladby sú obohatené aj prvkami jazzu a súčasného popu.

MásKÉP – Ringató

Odlišný  štýl sólistov tejto skupiny, farba tónu, spôsob interpretácie a  hudobná štruktúra, ktorá nepozná žánrové a štylistické obmedzenia, robia skupinu MásKÉP jedinečnou a špeciálnou. Kapela sa od svojho vzniku v roku 2011 po mnohých koncertoch stáva čoraz populárnejšou. Pre jej koncerty je charakteristická kombinácia moderných hudobných vplyvov  a tradícií. Vystúpenia skupiny sú vďaka virtuozite hudobníkov, improvizovanému sólu a rýchlemu rytmu ľahkou hudbou pre radosť, ktorá neraz pozýva do tanca aj obecenstvo. Prvý album skupiny s názvom Új Lenyomat (Nový odtlačok vydalo vydavateľstvo folkovej hudby a world music Fonó Budai Zeneház, uznávané po celom svete. Odporúčanie k nosiču napísal známy člen skupiny Kaláka Dániel Gryllus.

Skupinu MásKÉP podporuje Program Tamása Cseha. A megjelenést a Cseh Tamás Program támogatta.

cstp_web_logo

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img