8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyDvanásť lektorov aj odkaz nestora slovenského jazzu – Medzinárodná jazzová dielňa Doda...
spot_img

Dvanásť lektorov aj odkaz nestora slovenského jazzu – Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku

V priebehu tohto týždňa sa začína Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku. Od 24. do 26. augusta budú uznávaní lektori z rôznych nástrojových oborov viesť teoretické aj praktické hodiny. Okrem toho čaká na účastníkov workshopov zaujímavé prednášky, jam sessions aj live koncert. Spojenie mladej a strednej generácie je zároveň reminiscenciou na jedného z našich najvýznamnejších jazzových hudobníkov a pedagógov – Doda Šošoku.

Leto nie je iba časom nič nerobenia a oddychu. Pre mnohých je to priestor, kedy môžu robiť niečo zmysluplné. Napríklad sa vzdelávať. Čoraz častejšie sa u nás konajú rôzne workshopy, semináre, dielne. Otvára sa tým niečo, čo je v zahraničí úplne bežnou praxou. Stretnutie mladých hudobníkov so skúsenými, ktorí sa im môžu venovať a odovzdať im svoje skúsenosti z praxe, vysvetliť teóriu a v neposlednom rade si s nimi zajamovať. Takto vznikol nápad k Medzinárodnej letnej jazzovej dielne Doda Šošoka.

Prečo práve v Piešťanoch? Toto kúpeľné mesto má viacero predností ako vybudované zázemie pre umeleckú aj rekreačnú činnosť a v neposlednom rade je tu genius locci, ktorý súvisí aj s účinkovaním Doda Šošoku. Známy perkusionista tu dlhé roky pôsobil, vďaka nemu sem prichádzali osobnosti z celého sveta v rámci klubu Art Jazz Gallery, čo vyústilo do založenia festivalu International Jazz Piešťany. Tieto aktivity ocenilo mesto Piešťany, keď ho vyhlásili za kultúrnu osobnosť roka 2005.

Nielen z tohto dôvodu sa Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek a ďalší predstavitelia našej jazzovej scény rozhodli nadviazať na jeho aktivity. Ďalšou inšpiráciou k založeniu Medzinárodnej jazzovej dielni Doda Šošoku bola už štyridsať rokov fungujúca Letná jazzová dielňa Karla Velebného v českom Frýdlande, kde pravidelne účinkoval a vyučoval Dodo Šošoka.

V utorok večer (23.08.2022) prebehne registrácia, ubytovanie a slávnostné privítanie účastníkov dielní. Od 18:00 je pripravený koncert lektorov a po ňom bude prvý z niekoľkých jam session – vždy od 19:00 v hudobnom klube La Musica (Teplická 2210/39).

Od stredy až do piatka (24. – 26.08.2022) bude prebiehať vyučovanie – doobeda individuálne hodiny, poobede prednášky a večer jazzový ansámbel. Výber lektorov, ktorí vyučujú na univerzitách v Prahe, Brne, Budapešti, je podľa organizátorov daný ich schopnosťou odovzdávať dlhoročné skúseností v krátkom časovom horizonte. Na každého účastníka bude vyhradený dostatok času, keďže na jedného lektora pripadne maximálne päť študentov. MJD nie je vekovo ohraničená, skupiny sú rozdelené do kategórií začiatočníci, mierne pokročilí, pokročilí. Hostiteľom workshopov bude ZUŠ Piešťany (Teplická 50). Večerný program sa budú odohrávať v La Musica.

Jedným z cieľov organizátorov dielní je posmeliť začiatočníkov k jazzovej interpretácii a talentovaných, skúsenejších hudobníkov priviesť k štúdiu v zahraničí, či rozvinúť ich terajšie hudobné vedomosti a zručnosti.

Čaká na nich rozmanité nástrojové obsadenie, ktoré povedú aktívni hudobníci a skúsení pedagógovia: Martin Valihora (bicie nástroje), Anita Soul (odbor spev), Nikolaj Nikitin (saxofón, príprava hudobných albumov), Ľuboš Šrámek (klavír), Milo Suchomel (saxofón), Kornél Fekete Kovács (odbor trúbka, kompozícia a využitie efektov pre dychové nástroje), Josef Fečo (odbor basová gitara a kontrabas), Sisa Michalidesová (tvorba filmovej a scénickej hudby), Michal Bugala (gitara), Peter Preložník (hudobné softvéry a nahrávanie, korepetícia), Eugen Vizváry (klávesové nástroje, syntetizátory, produkcia, korepetícia), Marián Ševčík (bicie nástroje).


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri: International Jazz Piešťany, ZUŠ Piešťany, La Musica, Kytary.cz

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img