8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyMultikultúrny rebel večne na cestách
spot_img

Multikultúrny rebel večne na cestách

 manu_chao_702021724_02293df818_b

SlovakiaSP
Jedným z headlinerov festivalu Bažant Pohoda bude španielsky spevák s francúzskymi koreňmi Manu Chao. Tento podporovateľ chudobných patrí k osvietenejším hudobníkom. Jeho umelecké aktivity akosi prirodzene splývajú s jeho angažovanosťou v oblasti ľudských práv.

V živote prežil mnoho nástrah a strastí, jeho rodičia museli z politických dôvodov ujsť z diktátorského režimu Francisca Franca. Usídlili sa v Paríži, ktorý bol pre Manu domovom a inšpiratívnym miestom. Výrazne ho ovplyvnil jeho otec, spisovateľ Ramón Chao, naučil ho nielen hrať sa so slovami, ale predovšetkým dať im ten správny názor a význam. Manu napriek tomu, že má blízko k myšlienkam mexických zappatistov, tak sa nehlási k žiadnemu hnutiu. Oslovuje ho však nomádsky spôsob života, miešanie kultúr a etnických vplyvov. Jeho punkové korene z kapely Mano Negra, ktorú založil spolu so svojimi bratom ešte v Paríži, stále možno počuť aj v nových skladbách, aj keď už sú zmiešané s hudobnými prvkami z celého sveta (mexické mariachi, jamajské reggae, francúzsky šansón atď.). Svoj rebelantský duch využíva k zbližovaniu národov. Hudobní kritici jeho skladby najčastejšie charakterizujú ako protestsongy, na ktoré sa dá tancovať. Sám seba vyhlasuje za komerčného umelca, napriek tomu sa mu nepáči fungovanie hudobného biznisu. Preto si vyšliapava vlastnú cestu a to bez okázalých vyhlásení. Spoločnostiam, ktoré spravujú jeho piesne, zakázal reklamné spoty, pretože nechce ľudí tlačiť k tomu, aby si kupovali jeho albumy. A vydavateľstvá majú prísny zákaz zasahovať mu do umeleckej produkcie. Manu Chao sa minulý rok predstavil na českom festivale Rock for People, tento koncert bol poskladaný prevažne z dosiek Clandestino a Próxima Estación: Esperanza. Podobná dramaturgia sa očakáva aj na jeho premiérovom slovenskom predstavení, ktoré sa uskutoční na festivale Bažant Pohoda. Koncert bude o to zvláštnejší, že Manu Chao už nekoncertuje tak intenzívne, ako vo svojich začiatkoch. Samotný umelec o tom v rozhovoroch hovorí:  „Od určitej doby nehráme toľko koncertov, ale snažíme sa stráviť v jednotlivých krajinách viac času, aby sme mohli stáť na pódiu ako kapela z miestneho mesta“.

 
Uno de los headliners en el festival Bažant Pohoda será el cantante español de origen francés Manu Chao. Este defensor de los pobres pertenece a los músicos mas conscientes. Su actividad artística coincide de manera natural con su participación en el área de derechos humanos.

Su vida fue llena de problemas, sus padres tuvieron que huir por los motivos políticos ante el régimen del dictador Franco. Se ubicaron en Paris que fue su hogar y al mismo tiempo un lugar de inspiración. Fue influido de manera considerable por su padre, un escritor Ramón Chao. Su padre le enseñó no solo jugar con palabras sino sobre todo darles la opinión y el significado propios. Manu, aunque inclina a las ideas de zapatistas mexicanos, no forma parte de ningún movimiento. Le gusta la vida nómada así como mezcla de culturas e influencias étnicas. Sus raíces de punk del grupo Mano Negra, la cual fundó junto con su hermano en Paris, se notan también en canciones más recientes, aunque mezclados con elementos músicos de todo el mundo (mariachi mexicano, reggae de jamaica, chanson frances etc.). Su espíritu rebelde aprovecha para aproximar las naciones diferentes. Los críticos musicales caracterizan sus canciones como „protest songs“ para bailar. Aunque se considera a sí mismo como un artista comercial no le gusta el funcionamiento de industria musical. Por eso sigue su propio camino sin proclamaciones ostentosas. A las compañías que producen su música prohibió anuncios de publicidad porque no quiere presionar a la gente que compre sus discos. A empresas de la industria musical no permite  interferir en su producción artística. Manu Chao se presentó el año pasado en festival en República Checa Rock for People. El concierto fue compuesto sobre todo de los discos Clandestino y Próxima Estación: Esperanza. La dramaturgia parecida se espera en su estreno en Eslovaquia en el festival Bažant Pohoda. El concierto será más extraordinario ya que Manu Chao no tiene tantos conciertos como alprincipio de su carrera. El propio artista dice en la entrevista que ya hace algún tiempo que no tienen tantos conciertos sino que intentan pasar más tiempo en los países para poder presentarse en la escena como un grupo local.

Manu Chao – Me Gustas Tu

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img