8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyNa Slovensku vystúpi po prvý krát americký saxofonista Branford Marsalis
spot_img

Na Slovensku vystúpi po prvý krát americký saxofonista Branford Marsalis

BMQ_12_(LP)Press02_SM Eric Ryan Anderson_smallOrganizátori koncertného cyklu City Sounds pozvali, po americkej speváčke Cassandre Wilson, ďalšieho velikána súčasnej džezovéj scény. Saxofonista Branford Marsalis patrí medzi najrenomovanejších inštrumentalistov súčasnosti. Je trojnásobným držiteľom ceny Grammy a nominácii na Tony Award. Zároveň šéfuje vlastného labelu Marsalis Music.

Pochádza zo slávnej hudobníckej rodiny. Jeho bratia  Jason, Delfeayo, Wynton , Ellis Marsalis III,  ako aj otec  Ellis sú taktiež jazzovými hudobníkmi. Získali prestížnu cenu NEA (2011) a New York Times rodinu označil ako“ najslávnejšiu žijúcu jazzovú dynastiu“.

Branford Marsalis Quartet Four – MFs Playin‘ Tunes Overview

 

Prvé uznanie vo svete jazzu získal vďaka spolupráci s Jazz Messengers Art Blakea, bigbandom Lionela Hamptona a Clarka Terryho. Koncertoval a nahrával s  velikánmi jazzu ako sú Miles Davis, Dizzy Gillespie, Herbie Hancock a Sonny Rollins. Hral v kvintete svojho brata a v súčasnosti je lídrom vlastného famózneho quarteta (Justin Faulkner, Eric Revis, Joey Calderazzo), s ktorým získal Grammy za album „Contemporary Jazz“ (2000).

Branford Marsalis Quartet Four – In The Crease

http://www.youtube.com/watch?v=tZy7BvnvwSY


 

Jeho záber je neuveriteľne široký a spolupracoval s rôznorodými umelcami ako sú Sting či Grateful Dead. Bol hudobným riaditeľom The Tonight Show moderátora Jay Lena a objavil sa aj vo filme Spike Leeho. Do viacerých filmov skomponoval hudbu, ako skladateľ debutoval na Broadwayi a patrí medzi najvyhľadávanejších  sólistov s pravidelnou spoluprácou aj s klasickými orchestrami v Chicagu, Detroite, Düsseldorfe, či North Carolina Symphonies a v roku 2010, Marsalis debutoval  ako sólista v Newyorskej filharmónii.

Branford Marsalis Quartet – Dienda

http://www.youtube.com/watch?v=Nbc7tLDQhYY


 

Na Slovensku vystúpi vôbec po prvýkrát v jeho histórii v rámci exkluzívneho cyklu koncertov CITY SOUNDS 2014 – American Edition.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img