8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyNahrali najlepší český album Květy, alebo objav Amelia Siba – odpoveď dá...
spot_img

Nahrali najlepší český album Květy, alebo objav Amelia Siba – odpoveď dá Vinyla

V troch kategóriách sa objavujú projekty a albumy, ktoré vyšli v priebehu roku 2020. Víťazov sa dozvieme na slávnostnom vyhlásení cien 24. februára v pražskom Lucerna Music Bare. Tento rok bude prinesie Vinyla aj jednu novinku, udelenie nového ocenenia pre mladých publicistov do 27 rokov.

V kategórii Album roku sú už tradične nominované štyri nahrávky. Prvou nominovanou je Amelie Siba s debutovým albumom Dye My Hair. Jej intímnymi výpoveďami o zlomených srdciach a prvých sklamaniach sa skvele trafila do atmosféry lockdownu a social distancingu, ktoré tento rok nečakane ovplyvnili náladu spoločnosti.

Dobre načasovať vydanie nového albumu sa podarilo aj kapele Květy. Album nesie názov Květy Květy a jeho hlavnými témami sú vzťahy, túžby a izolácia človeka v modernom svete.

Podobnou tématikou sa zaoberá aj tretí album Year Insane Tomáša Kopáčka s projektom Black Tar Jesus, do ktorého sú zapísané divoké mesiace, ktoré prežil po traumatickom rozchode. Kvarteto Tábor, zložené z členov rôznych kapiel, si vyslúžilo nomináciu s debutovým albumom Liebe. Ten vznikol na čundroch po severných Čechách a prepája odkaz spirituálneho folku Ondřeje Janoty, psychedelické výlety Neila Youngu či okultnú odnož britského rocku.

V kategórii Objav roku sa opäť objavujú Amelie Siba a Tábor. Porota zložená z hudobných redaktorov a publicistov ďalej nominovala rapové trio 58G, ktoré dal dohromady Tomáš Kučera známy ako „rapujúci futbalista” z Teplic. Na ich debute 58 tape vol 1. trojica servíruje mix hiphopových subžánrov akými sú grime, trap alebo drill. Z iného uhlu k hudbe na prvotine V kuchyni pristupuje pesničkár Člověk krve. Duchom nadväzuje na českú trampskú tradíciu a v jeho poetickom indie folku ožívajú magické príbehy z jeho rodného kraja.

Každoročne nominuje Vinyla tri projekty, ktoré sa za uplynulý rok svojimi aktivitami najviac zaslúžili o rozkvet lokálnej hudobnej scény. Tento rok tomu nebude inak a kategória Počin roka nadobúda ešte o niečo väčší rozmer, berúc do úvahy aktuálnu situáciu, keďže hudobný priemysel je jedným z najviac zasiahnutých.

Medzi nominovanými na Počin roku sú aktivity vydavatelstva a labelu Divnosti, ktorý vedie pražský hudobník a producent Tomáš Tkáč. Práve tam vyšiel okrem iného napríklad aj debutový album na objav roka nominovaného Člověka krve.

Ďalším nominovaným je festival Jednota Kalvárie. Jednodňová akcia okrem výstavného lineupu kde nechýbali ani zahraničné mená ako Nadja a Islaja, zaskočila aj svojou lokalitou. Promotérsky spolok Jednota obsadil Barokové pútne miesto nad dedinkou Ostré a priniesol tak jeden z mála festivalov, ktoré sa podarili tento rok uskutočniť.

Pražský kolektív Sing Sing Soundsystem zastrešuje projekty okolo kapely Dukla. Práve v ich vinohradskej skúšobni sa usadil Igor Bruso (Deaths) a začal zhromažďovať nahrávky zaujímavých kapiel z podhubia pražskej indie scény.

Kompilácia nesúca rovnaký názov je o priateľstve, spolupráci a vzájomnej podpore ľudí, ktorých spája spoločné nadšenie a silné puto zdieľaného priestoru a času.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img