8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyNávrat ku koreňom: Legendárne skupiny Chaozz a Trosky sú späť na hudobnej...
spot_img

Návrat ku koreňom: Legendárne skupiny Chaozz a Trosky sú späť na hudobnej scéne

Čo majú spoločné česká skupina Chaozz a slovenská skupina Trosky? Okrem toho, že obe môžeme žánrovo zaradiť k hip-hopu a sú v ňom priekopníci aj to, že v roku 2017 oznámili po niekoľkých rokoch odmlky návrat na hudobnú scénu.

Chaozz bola jedna z prvých českých hip-hopových skupín. Vznikla v roku 1995 a o rok na to vydala prvý album s názvom „…a nastal Chaozz“. Členom bol napríklad aj Kato – zakladateľ projektu Prago Union, ktorý ale vystupoval pod menom Deph. V Prago Union pôsobil nejaký čas aj ďalší člen z Chaozzu DJ Skupla. V roku 2002 však vyhlásili pauzu na neurčito. Ich ďalšie albumy a skladby už neboli také úspešné. Po šesťnástich rokoch sa Chaozz v pôvodnej zostave – Kato, Ba2s, Rusty Fugaz nečakane vrátili na hudobnú scénu. V októbri minulého roku odohrali koncert v MeetFactory v Prahe v rámci svetového finále súťaže End Of The Weak. Na jar tento rok vyrazia na turné a plánujú vydať aj novú skladbu. Ak aj vy patríte k tým, ktorí si ešte pamätajú skladby ako Policijééé, Hej lidi, Vodopády, Planeta opic nebo Marie a Jana zamíří a radi by ste si ich vypočuli naživo, budete mať možnosť na koncertoch v Ostrave, Pardubicích, v Brne, alebo v Prahe, kde 31. mája zakončia turné.

Chaos – Hej Lidi

Nezabudli však ani na svojich slovenských fanúšikov. Prídu aj na Slovensko. Vystúpia v Košiciach, v Banskej Bystrici a v Bratislave. Podporí ich DJ Maro z Prago Union. To, že ide o špeciálne koncerty dokazuje aj to, že skupinu bude doprevádzať živá kapela, ktorá pridá obľúbeným pesničkám svieži nádych. Show Chaozzu bude trvať viac ako hodinu a pol a nebude iba nostalgická, pretože skupina príde s úplne novou skladbou, ktorú zahrá naživo.

Veľký návrat zažila v roku 2017 aj slovenská hip-hopová scéna. Skupina Trosky sa rozhodla pripomenúť si dvadsiate výročie vydania ich prvého a jediného albumu koncertnou šnúrou. Trosky založili VecMidi v roku 1992. Často sa o nich hovorilo aj ako o slovenskom Chaozze. Ich album vydalo v roku 1997 vydavateľstvo Sony Music, no napriek tomu si chceli zachovať uzavretú komunitu poslucháčov a nechceli hudbu šíriť komerčne a masovo. Ich texty sú síce drsné, no nepôsobia ako klišé. Napríklad v skladbe Svyňa metaforicky opisujú komunistickú minulosť a rozdelenie Československa. Skladby sú dokonca bez vulgarizmov. Sample preberali od rôznych slovenských interprétov, napríklad v skladbe Tozmemi je počuť spev Mariky Gombitovej. Skladby zneli dnes dynamickejšie ako pred dvadsiatimi rokmi.

Hoci išlo len o jednorázový projekt, zapísal sa do histórie tým, že vydali jeden z prvých významných hip-hopových albumov na Slovensku. Navyše skladby, ktoré vytvorili, sú nadčasové. Trosky vystúpili na jeseň v Košiciach, v Banskej Bystrici, v Žiline, v Bratislave a šnúru zakončiili v Prahe. Na vystúpeniach ich podporili napríklad Zverina, Delik a PSH. Na koncertoch odohrali aj nový remix skladby Tozmemi a Vec predviedol aj zopár skladieb zo svojej sólovej kariéry. Na zremixovanej skladbe spolupracovali s viacerými českými a slovenskými rappermi. Objavil sa v nej napríklad aj Kato.

Trosky – Tozmemi

Návrat dnes už kultových skupín Chaozz a Trosky nám pripomenie, akú kvalitnú hudbu priniesol úplný začiatok hip-hopu v našich končinách. Trosky prilákali na svoje koncerty veľkú masu fanúšikov a dokonca veľa z nich bolo z generácie, ktorá si ich pôsobenie ešte nemôže pamätať. To dokazuje, že vytvorili naozaj kvalitnú hudbu, ktorá je stále aktuálna. Navyše išlo o špeciálnu šnúru koncertov, ktorá sa už nemusí opakovať.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img