8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyNovinky zo zahraničiaElvis Presley seriál - 1. časť: detstvo a výchova
spot_img

Elvis Presley seriál – 1. časť: detstvo a výchova

Elvispresleycolorfulpic

Redakcia MusicPress vám prináša krátky seriál o hudobnom kráľovi – Elvisovi Presleym. Tento rok si pripomíname štyridsať rokov od jeho úmrtia. Pozrieme sa na zrod legendy, vzostup, pád a vytvorenie nesmrteľného kultu.

V roku 1935 uzrela svetlo sveta jedna z najtalentovanejších osobností tejto planéty. Detstvo kráľa rock’n’rollu nebolo jednoduché, ale zato plné lásky, ktorú dostával od svojej starostlivej matky. Koncom päťdesiatych rokov začala rock’n’rollová hudba stagnovať. Buddy Holly zomrel pri leteckom nešťastí, Eddie Cochran prišiel o život pri automobilovej nehode, Chuck Berry bol na ceste do väzenia za to, že previezol apačskú prostitútku cez hranice 2 štátov a tým porušil americký Mannov zákon. Little Richard sa rozhodol vykašľať na showbiznis a stal sa kňazom. Jerry Lee Lewis sa odpísal tým, že si vzal trinásťročné dievča – sesternicu. A Elvis odišiel na vojnu, z ktorej sa vrátil ako spevák sentimentálnych balád. Ale nepredbiehajme.

Elvis Presley – Enters The Army short documentary

Rodinné zázemie ako „white thrash“

Elvis Presley sa narodil ako druhý chlapec z dvojčiat 8. januára 1935 o 4.35 ráno. Prvé dieťa Jesse Garon prišlo na svet mŕtve. Elvisovi rodičia Gladys a Vernon žili v mestečku Tupelo, ktoré sa nachádza v štáte Mississippi. Život tu nebol jednoduchý. Presleyovci žili veľmi skromne v malom domčeku, ktorý postavil z rôznych materiálov Elvisov otec Vernon. Presleyovci patrili do vrstvy „white trash“, čo bola v tej dobe najchudobnejšia vrstva. Elvisov otec sa živil ako vodič kamiónu a Elvisova matka sa stala gazdinou, ktorá sa starala o rodinu najlepšie ako len vedela. Elvis, aj keď vyrastal v skromných pomeroch, nikdy nepociťoval žiadny nedostatok. Vždy bol čisto oblečený a upravený, nikdy nezažil časy kedy by nemal čo jesť a určite nepociťoval ani nedostatok lásky. Jeho matka, na ktorú sa Elvis výrazne podobal a zdedil po nej výrazné južanské črty tváre, na ňom doslova lipla. Vždy sa bála, že sa jej synčekovi niečo stane. Takmer nikdy Elvisa nepúšťala von, lebo sa bála, že sa mu niečo stane. Strážila si ho ako oko v hlave až do svojej smrti.

Susedia Presleyovcov, ktorí žili blízko nich v Tupele si rodinu Presleyových pochvaľovali. Nikdy s nimi nikto nemal žiadny problém. Gladys bola vždy mimoriadne pohostinná a milá. Vernona hodnotili ako trochu zvláštneho a zamysleného muža, hoci jeho povesť mierne naštrbilo aj krátke väzenie kvôli šekovému podvodu. Je ale dôležité nezabudnúť na fakt, že určite nešlo o úmyselný podvod a Vernon sa ale za tento incident hanbil. Susedia v Tupele hodnotili Elvisa ako mimoriadne slušného a vychovaného chlapca, ktorý sa vždy pozdravil a ľudí oslovoval „pán, pani“. Od útleho detstva bol mimoriadne plachý, akoby sa bál okolitého sveta. Elvisov spevácky talent objavila jeho učiteľka v piatej triede na základnej škole. Prihlásila chlapca do súťaže, ktorá mala názov Mississippi Alabama Fair. Elvis v nej 3. 10. 1945 získal druhé miesto. O rok neskôr dostal od svojej matky svoju prvú gitary, napriek rodinnej neľahkej finančnej situácii.

Elvis Presley – Heartbreak Hotel live Mississippi Alabama Fair – Sep 28, 1956

Odchod z Tupela?

Elvis síce v Tupele príliš veľa priateľov nemal, ale život v tomto meste sa mu páčil. Niekedy si zahral s priateľmi futbal, ale to mu jeho matka príliš neschvaľovala, pretože sa bála, že sa zraní. Zvykol si aj na školu, kde ho učitelia hodnotili ako priemerného žiaka, ktorý len ticho sedel v kúte a príliš sa neprejavoval. Ale ľudia z okolia Presleyovcov radi spomínajú na obraz Elvisa a jeho matky, ktorá ho držiac za ruku každé ráno vyprevádzala do školy. Ale odchod Presleyovcov z rodného Tupela už visel vo vzduchu. 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img