8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyJacek Skubinowski – štyri slzy a tak...
spot_img

Jacek Skubinowski – štyri slzy a tak…

Jacek Skubinowski

Ak viete, že nebo je dobré miesto pre naivných a hotel má jednu hviezdičku a štyri slzy, tak… nič viac nemusíme hovoriť. Možno len to, že Jedyny hotel w mieście, debutový album Jacka Skubikowského, sa vracia na cédečka v rozšírenej, finálnej verzii.

Jacek Skubikowski je uznávaný skladateľ a predovšetkým autor textov – písal s úspechom pre hviezdy 80. rokov ako napr. Lombard či Lady Pank. Koncom roku 1982 sa  pokúšal aj o spevácku kariéru ako autor a spevák s gitarou, ktorý sa obklopoval štúdiovými hudobníkmi a neskôr syntetizátormi a bicími automatmi.

Také piesne ako Dobre miejsce dla naiwnych či titulná skladba Jedyny hotel w mieście sa stali veľkými hitmi a dodnes sú dôkazom nezvyčajného umeleckého zmyslu Jacka Skubikowského, ktorý – asi ako jediný na svete – dokázal spojiť bluesovú vášeň akustickej gitary s chladnou elektronikou.

Jedyny hotel w mieście sa prvý raz objavuje na cédečku ako samostatné vydanie. Materiál známy z originálneho albumu doplňujú rádiové nahrávky, unikátne rané verzie nahrávané pre poľskú televíziu TVP a tiež dodatočné CD s anglickou verziou albumu a s koncertom v Starej Prochowni vo Varšave.

Spolu teda 35 skladieb remasterovaných hlavne z originálnych pások (chýbajúce nahrávky z kópií z osobného archívu Jacka Skubikowského), doplnených obšírnym bookletom s históriou vzniku cédečka, textami piesní a jedinečnými fotografiami Mirosława R. Makowského a Władysława Lemma.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Karolina Kupczyk.

fifuk_logo_farebne100x100px
fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img