8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyJerzy Grunwald & En Face – Sennym świtem
spot_img

Jerzy Grunwald & En Face – Sennym świtem

Jerzy Grunwald
Jerzy Grunwald

Občas netreba príliš veľa. Dobrý hlas, akustická gitara, zaujímavá melódia, premyslený aranžmán. Z tohto malého množstva ingrediencií vznikne dokonalý celok. Jeden z najdôležitejších albumov v histórii poľského folk-rocku po prvý raz na CD.

Jerzy Grunwald – po niekoľkých rokoch strávených s No To Co a po spolupráci s Katarzynou Gaertner pri spevohre Na skle maľované založil v roku 1971 kapelu En Face. Vystupoval s ňou do konca roka 1975 a niekoľkokrát zmenil jej zloženie. Počas nahrávania albumu Sennym świtem ju okrem lídra tvorili aj hudobníci z katovickej formácie Apokalipsa: Ireneusz Dudek, Maciej Radziejewski (známy tiež z kapely Czesława Niemena) a neskoršia rytmická sekcia Breakout: Krystian Wilczek a Marek Surzyn.

Spolu pripravili dokonalý hudobný album naplnený až po okraj nezabudnuteľnými skladbami. Ozveny úspechov The Byrds či Crosby, Stills, Nash & Young sa tu prepletajú so sliezskym zvukom kapely a tvoria jeden z najzaujímavejších návrhov, aké sa objavili na poľskej scéne v 70. rokoch. Przyjdziesz sennym świtem, Człowiek od lat či Dogonić ciszę boli vtedy veľkými hitmi a dodnes robia veľký dojem.

Sennym świtem sa po prvý raz objavuje na CD remastrované z originálnych pások z archívu Poľských nahrávok. Program originálnej vinilovej platne dopĺňajú kompletné verzie inštrumentálnych miniatúr Preludium a Memoriał a zo štvorky známa skladba Ten srebrzysty ptak. V brožúrke sa nachádzajú aj texty skladieb a menej známe fotografie umelca.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Silvia Békesová.

fifuk_logo_farebne100x100px
fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img