8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySBB – Memento z banalnym tryptykiem
spot_img

SBB – Memento z banalnym tryptykiem

SBB – Memento z banalnym tryptykiem

Keď v roku 1981 vyšlo Memento s banálnym triptychom, SBB už bolo históriou. V predošlom roku nahraný album sa stal akýmsi zhrnutím desaťročia, v ktorom kapela so svojim pohľadom na progresívny rock hľadala, búrala, budovala a podmanila si celú Európu.

Piaty album kapely v katalógu vydavateľstva Polskie Nagrania vytváral akýsi rámec – na jednej strane ukazoval nové fascinácie hudobníkov (prvky fusion v Strategii pulsu, gitarové vystúpenie Slawomira Piwowara v skladbe Trójkąt radości), na strane druhej zhrnul progresívne hľadanie sa lídra v titulnej suite: je tu miesto aj na monumentálny úvod a ospalé témy v štýle Pink Floyd, aj bravúrne gitarové sólo Apostolisa Antymosa, a dokonca aj na prvky country!

Memento s banálnym triptychom bolo nahrané v štúdiu Rádia Opole, remastrované z pôvodných pások a doplnené o tri ďalšie nahrávky: dva fragmenty koncertov z rokov 1979-80 (pôvodná verzia Moja ziemio wyśniona s anglickým textom aj improvizáciou na motívy titulnej suity), a absolútne senzačný objav: originálna, prvá verzia Mementa, ktorú v roku 1971 nahrala kapela Silesian Blues Band ako demo. Definitívna edícia CD s novou brožúrkou.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Vivien Lovasová.

fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img