8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyNW3 Trio s hudbou Petra Breinera aj Antonína Dvořáka
spot_img

NW3 Trio s hudbou Petra Breinera aj Antonína Dvořáka

Peter Breiner

Peter Breiner vystúpi so svojim NW3 TRIO 30. apríla v Malej sále SF. Do Bratislavy príde v exkluzívnej zostave s prvým violončelistom Royal Philharmonic Orchestra, Richardom Harwoodom a jeho kolegyňou z tohto súboru, huslistkou Esther Kim, ktorých doplní hobojistka Kristína Pláňavská. Komorný súbor zahrá diela Petra Breinera a Dumky Antonína Dvořáka.

Peter Breiner patrí k najhrávanejším slovenským skladateľom aj interpretom. Prienik džezu do vážnej hudby s výrazovými prostriedkami modernej hudby je v mnohých jeho dielach ako napríklad Sonata Ostinata. To pôvodne vzniklo pre klavírne trio v osemdesiatych rokoch a bolo nanovo revidované a nahraté po roku 2003.

K formácii NW3 Trio – v zostave Peter Breiner, Richard Harwood, Esther Kim sa pripojí Kristína Pláňavská v skladbách The Magic Garden of Casual Delights a Quiet Hommage to my Great-great Grandfather.

Druhá časť koncertu bude pozostávať z klavírneho tria Dumky Antonína Dvořáka, v ktorom český skladateľ vložil pocity smútku aj radosti. Pomenovanie prišlo podľa zdrobneniny ukrajinského slova duma – predstava a po formálnej stránke má piesňovú formu a pomalé zádumčivé tempo.

SF napĺňa touto dramaturgiou, líniu Roku českej hudby 2024, v ktorom si pripomíname nielen 200. výročie od narodenia Bedřicha Smetanu, ale aj uplynulé stodvadsiate výročie úmrtia A. Dvořáka a mnohých ďalších českých autorov, ktorých diela sú v tomto roku uvádzané po celom svete.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img