8.6 C
Slovakia
streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyObraz izolácie a zapadajúceho slnka z pohľadu Kevina Morbyho
spot_img

Obraz izolácie a zapadajúceho slnka z pohľadu Kevina Morbyho

Na jeho príchod do Európy si budeme musieť ešte počkať, ale s novými skladbami sa vieme stotožniť už teraz. Americký hudobník Kevin Morby vydal album Sundowner na labeli Dead Oceans.

Niekedy treba za všetkým zabuchnúť dvere, odstrihnúť sa od reality, od svojich známych, aj od práce, ktorú milujete, ale občas vás ničí. V tomto zmysle si to povedal Kevin Morby, keď sa pred niekoľkými rokmi presťahoval z Los Angeles do svojho rodného Kansas City. Tam si spravil úkryt, kde mohol tvoriť nové piesne a učiť sa základným technikám domáceho nahrávania.

Zoznámil sa s funkciami štvorstopového nahrávacieho zariadenia Tascam 424, na ktorom ho očarila možnosť nahrávať na kazety a spracovávať tie zvuky do svojich skladieb. Do tvorivého procesu to zasiahlo tak výrazne, že Morby ho začal vnímať ako ďalší plnohodnotný nástroj vo svojom tvorivom postupe na novej nahrávke. Následne oslovil svojho priateľa – basgitaristu a producenta Brada Cooka, aby mu pomohol dotvoriť finálny zvuk skladieb a donahrával basové linky a niektoré nástroje, ktoré sprevádzajú jeho hru na gitaru, základ bicích, dotvorené Jamesom Krivcheniom, mellotrone a harmóniu.

 „Napísal som celý album so slúchadlami, schúlil som sa nad Tascam 424, nechal som svoj hlas a gitaru prejsť týmto strojom, stratil som sa v teplote pásky, akoby vo vnútri žila iná verzia mňa a spievala na mňa.“

Obsah albumu ovplyvnil vzťah s hudobníčkou Katie Crutchfield z Waxahatchee. Spoločne zdieľali všetok svoj voľný čas aj vzájomnú melanchóliu, ktorá sa podľa ich slov, objavovala každú noc pri západe slnka, na čo odkazuje názov albumu Sundowner.

Morby chcel zložiť melódie, z ktorých by bol vyskladaný obraz izolácie, minulosti aj neistej budúcnosti, ktorú prináša nový deň. A túto neistotu ešte umocnila globálna pandémia, kvôli ktorej hudobník prišiel o svetové turné k predchádzajúcej nahrávke Oh My God. Tento čas využil na dokončenie odložených skladieb.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img