8.6 C
Slovakia
utorok, 9 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyONE HEAD 3.0 – Subtension, Bulp, Toni Granko
spot_img

ONE HEAD 3.0 – Subtension, Bulp, Toni Granko

Tri pseudonymy, ktoré odkrývajú tvorbu troch nesmierne zaujímavých hudobníkov – producentov. Pripravený je špeciálny program – audiovizuálna šou Bulp, návrat Toni Granka, Subtension so svojou víťaznou nahrávkou Stranger. To všetko v netradičnom a zaujímavom koncepte sólových koncertov – producentov – skladateľov – interpretov – a to v jednej osobe. Tretie pokračovanie novej koncertnej edície ONE HEAD: music 3.0 sa uskutoční 7. mája 2022 v bratislavskom hudobnom klube Fuga.

ONE HEAD : music predstavuje hudobníkov, ktorí loopovaním, beatmi, nástrojmi či spevom dokážu spojiť v jeden celok svoje producentské a interpretačné vlastnosti. Touto vlastnosťou dokážu de facto nahradiť celú kapelu a vytvoriť nesmierne zaujímavú inštrumentálnu, vokálno-inštrumentálnu zložku v improvizovanej a neopakovateľnej podobe. ONE HEAD : music vol. 3.0 sa uskutoční 7. mája v bratislavskom klube FUGA a vystúpi na ňom trojica interpretov – skladateľov – producentov.

Mário Dočekal – elektronický producent Subtension – patrí k tomu najlepšiemu, čo prináša naša, ale aj svetová drum and bassová scéna. Ocenili to nielen svetoznáme labely (Ram Records, Critical Music, Neosignal, Renegade Hardware,Cause 4 Concern),ale ajvýznamnéfestivaly aj osobnosti (Pendulum, Noisia, Amon Tobin, Mefjus, Roni Size), ktoré mu vzdali úctu svojimi remixmi. Doma nie je nikto prorokom sa v jeho prípade nepotvrdilo. V roku 2019 získal ocenenie Radio_Head Awards za najlepšiu elektronickú nahrávku.

Tá istá anketa, tá istá kategória, ale úplne odlišný Subtension, ktorého album EP Stranger (Gergaz), mal v roku 2021 mimoriadnu odozvu. Výrazne sa odlišuje od toho, čo predvádzal v drum and bassových mantineloch. Tanečné beaty zostali, ale svoj celkový zvuk obalil väčšou expresivitou a nabalil naň rozličné štýly ako downtempo či experimentálnu elektroniku. EP Stranger predstaví naživo v premiére.

Ďalším potvrdeným interpretom je Samo Štefanec so svojím elektronickým projektom Bulp – inteligentná tanečná elektronika s pestrým zvukovým aparátom. Patrí k producentom, ktorí rozmýšľajú nad každou maličkosťou – od použitia rozličných frekvencií, vrstvenia zvuku, stavby rytmických štruktúr aj nad tým, ako to bude fungovať na javisku.

Na jednej strane sú tam epickejšie plochy, v ktorých sa premietajú rôzne asociácie príbehové, na druhej sú tam rytmické beaty. Svoju tvorbu označuje ako elektronická hudba s melodickým srdcom, do ktorej pumpuje vokály aj hutné rytmy. Ocenený v ankete Rádia_FM Radio_Head Awards 2015 v kategórii Objav roka a ocenenie prišlo aj za album Yrsa za Elektronickú nahrávku roka na Radio_Head Awards 2017. Bulp si pripravil na tento večer špeciálnu audiovizálnu šou.

Martin Turčan alias Toni Granko je dobrým príkladom toho, že aj bez kapely vie hudobník vytvoriť plnohodnotný zvuk zastupujúci troch, štyroch ľudí. Supluje ich vokál, gitary, klavír, saxofón – samplingom a loopovaním. Hlas je pre neho nositeľom nielen myšlienky, ale aj formy, často tam nemusí byť ani žiadna významovosť. On to nazýva zvukomalebnosťou jednotlivých slabík, cez ktorú chce poslucháčovi sprostredkovať rôznorodé emócie a vlastnú interpretáciu.

Je hudobným nomádom, ktorý vedľa seba dáva africké rytmy a arabské stupnice, pričom v tomto smere u neho prevláda absolútna hudba nad programovou. Pred dvanástimi rokmi vložil tento svoj hudobný svetonázor do albumu Ľudia diaľok blízkych myslí. Skladby z tohto albumu zaznejú spolu s improvizačnými plochami po dlhých rokoch naživo.

Pilotný ročník ONE HEAD : music – Corona edit vol. 1.0 sa uskutočnil 15. apríla 2020 v Klube pod Lampou a bol prvým online hudobným festivalom na Slovensku – vystúpili Isama Zing, Isobutane, Peter Lipa ml., Love My Science. Témou bolo vysporiadanie sa s otázkami izolácie, ktoré spôsobila celosvetová pandémia. V druhej sérii sa riešila krehkosť globálneho ekosystému narušená napadnutím a okupáciou Ukrajiny – vystúpila Katka Máliková, Blame Your Genes, Ficture.


Vstupenky sa dajú zakúpiť:

Ticketportal

Predpredaj

GoOut

Tootoot


Tento projekt z verejných zdrojov podporil: Fond na podporu umenia

Finančne podporili:
SOZA
Hudobný fond

Podujatie sa uskutoční bez pandemických obmedzení.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img