8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyČarovná flauta, Nabucco, Čarostrelec a ďalšie slávne zbory aj operné predohry v...
spot_img

Čarovná flauta, Nabucco, Čarostrelec a ďalšie slávne zbory aj operné predohry v podaní Slovenskej filharmónie a SFZ

Predstavenie tých najznámejších zborov v podaní Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. V raritnom koncertnom programe v hudobnom naštudovaní dirigenta Národného  divadla Brno, Ondreja Olosa a zbormajstra Jozefa Chabroňa.

Pred Ondrejom OlosomJozefom Chabroňom stojí veľká výzva ako uchopiť monumentálnosť ľudského hlasu v zborovom prevedení, na ktorom je postavený koncertný večer Slávne operné predohry a zbory z opier.

Skladatelia operných diel rozmýšľali, ako pretaviť vrcholné hudobné čísla do zborových častí. Uvedomovali si obľubu partov, v ktorých keď sa do toho oprel mužsko-ženský zbor, tak publikum burácalo. Vo svojej dobe bol Mozartov zbor kňazov z Čarovnej flauty, Weberov zbor poľovníkov z Čarostrelca nesmierne obľúbené.

Giuseppe Verdi nastolil nielen pre taliansku, ale aj pre svetovú operu, ideál emocionálneho účinku v silnej melódii a v mohutnosti zborovej interpretácie. Zborové časti z jeho najhrávanejších opier La traviata a Nabucco prenikli aj k ľuďom, ktorí nechodia do opery alebo na koncerty súborov vážnej hudby.

Naproti tomu iná melodika aj iné tradície, ktoré prenikli do operného žánru v inšpirácii v ľudovej hudbe. V kontexte nášho regiónu sa predstavia zbory z operných diel Antonína Dvořáka (zbory z opier Dmitrij, Rusalka), Bedřicha Smetana (zbor z opery Predaná nevesta, predohra k opere Proč bychom se netěšili), Bohuslav Martinů (zbor z opery Hry o Márii), Eugen Suchoň (zbor z opery Krútňava).

Zaujímavé bude aj porovnanie vzájomne sa ovplyvňujúcej francúzskej a ruskej hudby – reprezentovanej Georgesom Bizetom (Carmen) a Piotrom Iľjičom Čajkovskim (Piková dáma, predohra k opere Radostno, veselo v den sei).

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img