8.6 C
Slovakia
piatok, 12 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyPríbeh Joey a Roryho so smutným koncom
spot_img

Príbeh Joey a Roryho so smutným koncom

US_Navy_100704-A-9737A-060_The_country_music_group,_Joey_and_Rory,_perform_for_service_members_at_Joint_Task_Force_Guantanamo

Za sebou máme 59. ročník odovzdávania cien Grammy. Väčšinou do médií preniknú iba aktéri hlavných cien, no aj vedľajšie žánrové kategórie ponúkajú zaujímavé príbehy. Jeden z nich rozpráva o manželoch Joey a Rory.

Ona mala krásny hlas, on hrával precítené na gitaru už ako tínedžer. Ich vzorové manželstvo sa prelínalo s ich hudobnou tvorbou, v ktorej tvorili country pesničky s náboženským posolstvom. Nebola to náhoda. Obaja boli silní veriaci a oboch doviedli k hudbe rodičia. Joey naučil hrať na gitaru otec – veterán z vietnamskej vojny, Rory sa zasa pohyboval v kresťanskej komunite, kde sa hudba stávala bežným vyjadrovacím prostriedkom. Joey sa s Rorym spoznala po jeho príchode do Nashvillu, ale dlho zostali iba priateľmi. Až v roku 2002 sa vzali. Na country scéne ich považovali za jeden z najinšpiratívnejších párov.

Joey + Rory – A Bible and A Belt

https://www.youtube.com/watch?v=9yESgfK5Lqk

Spočiatku nemali ambíciu tvoriť spoločné piesne. Rory pracoval ako skladateľ pre iných country spevákov a Joey sa zaviazala country pobočke gigantu Sony. Potom, čo im rodinný priateľ poradil, aby spolu skúsili spievať sa prihlásili do televíznej súťaže, v ktorej obsadili tretie miesto. O niekoľko mesiacov neskôr už vydali spoločný album. Nahrali mnoho úspešných piesní, jedna z nich sa žiaľ stala prorockou. Išlo o skladbu When I’m Gone, v ktorej Joey spievala, čo má jej muž robiť, keď tu ona raz nebude. V roku 2014 sa im narodilo prvé spoločné dieťa, z prechádzajúceho vzťahu mal Rory dve dcéry. Dcérka Indiana sa narodila s downovým syndróm, ale obaja to prijali s pokorou. Prišiel však druhý zásah, keď Joey diagnostikovali rakovinu krčka maternice. Celé dva roky s chorobou bojovala, chodila na chemoterapie, a keď už sa zdalo, že je vyliečená, rakovina sa vrátila. Ďalšiu chemoterapiu odmietla a vrátila sa do domácej liečby. 

Album Hymns That Are Important to Us je rozlúčkovým. Joey schopila všetky svoje sily a s pomocou manžela nahrali clivé, no energické pesničky, v ktorých necítiť smútok, ale napríklad radosť nad dcérkou Indianou aj vďaku, že mohli spolu prežiť pekné manželstvo. Mesiac po vydaní albumu Joey zomrela. Nahrávka zvíťazila na tohtoročných Grammy v kategórii najlepší Gospelový album.

Joey + Rory – How Great Thou Art

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img