8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyPuto medzi matkou a dieťaťom, ktoré nikdy nepríde na svet - Jenny...
spot_img

Puto medzi matkou a dieťaťom, ktoré nikdy nepríde na svet – Jenny Hval a jej Accident

Len pár dní zostáva do vydania nového albumu The Practice of Love od nórskej skladateľky Jenny Hval. Tá vo svojej tvorbe spája a prepája viaceré druhy umenia. Výsledkom je nový videoklip k skladbe Accident, ktorý si všíma bezdetnosť a jej účinok na ženskú psychiku.

Jenny Hval vie ako predostrieť umelecké posolstvo v obyčajnej a jednoduchej popovej piesne. Vtesnať do krátkej minutáže provokujúce otázky a odpovedať na ne s filozofickým presahom bez lacného pozlátka.

Robí tak aj v novej skladbe Accident, ku ktorej vznikol provokatívny videoklip. Akcentuje v ňom tému materstva a bezdetnosti. Metaforické obrazy sa mihajú z rôznych uhlov – z maternice a všemožných scenárov pomyselného života matky a dcéry, ku ktorému nikdy nepríde. Jenny sa pýta, či je žena plnohodnotným človekom v spoločnosti aj bez tohto naplnenia.

Jenny spieva, či to je nehoda, či nebola náhodou stvorená pre iné veci a čo znamená byť človekom, rodičom, súčasť spoločenstva. Nepristupujeme k materstvu so samozrejmosťou? Sú matky dostatočne ocenené a cenené za svoju obetu k životu? Aké to je prestrihnúť pupočnú šnúru medzi matkou a jej dieťaťom. Nechať ho sa nadýchnuť a vydýchnuť do nekompromisného sveta, ktorý mu neodpustí žiadnu slabosť a zaváhanie.

Na videoklipe spolupracovala s režisérkou Ziou Angerovou, ktorá do hlavnej úlohy angažovala svoju mamu. Jenny a svojej pravidelnej spolupracovníčke, s ktorou nakrútila videoklipy Conceptual Romance, That Battle Is Over, Sabbath a Innocence Is Kinky, povedala: „Naša spolupráca potvrdzuje vzájomné právo dýchať, žiť, hovoriť.“

Accident pochádza z jej štvrtého albumu The Practice of Love, ktoré sa dostane na trh už tento piatok. Vychádza u vydavateľstva Sacred Bones.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img