8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyRadio_Head Awards 2020 – Hip Hop / Rap / RnB
spot_img

Radio_Head Awards 2020 – Hip Hop / Rap / RnB

RAHA_hiphop2020
Radio_Head Awards 2020 – Hip Hop / Rap / RnB

Kategória, v ktorej snáď nikdy žiadne RnB ani nebolo nominované. Kategória, kde nie je nič nezvyčajné, že v nej vyhrá viackrát rovnaký človek (Bene 2011 a 2012, Vec 2012 a 2016, Strapo 2015 a 2018). Obháji Gleb výhru z minulého ročníka aj s jeho najnovším nosičom?

Gleb – Leto v kufri

Leto v kufri nájdeme nominované aj v kategórii Album roka, titulnú skladbu z albumu DaysGo zase v kategórii Skladba roka, kde nájdeme Gleba aj na nominovanej skladbe od Billy Barman: Ukáž vrecká. Niet divu, veď Leto v kufri a koniec koncov aj samotný Gleb v poslednom období ukazuje, že je veľmi kvalitným interpretom a jeho tvorba začína byť blízka aj širšiemu publiku. Napriek mojej osobnej preferencii na víťaza v tejto kategórii, vôbec by sa ma nedotklo, ak by to po druhýkrát opäť získal Gleb.

Fvck_Kvlt – Zabijem sa!

A tak sa dostávame k môjmu favoritovi. Frontman punkovej kapely Wilderness svojim druhým albumom ako FVCK_KVLT priniesol niečo, čo tu doslova ešte nebolo. Okrem toho, že celý album si odrobil sám (nahrávanie, texty, hudby, mix a master a nedivil by som sa, keby si sám spravil aj cover), tento smutný nosič s názvom Zabijem sa! je výnimočným dôkazom toho, že rapu pristanú aj citlivé a osobné existenciálne témy.

Aktuálna a, možno nazvať aj, generačná výpoveď je pieseň BOOM, ktorá je zároveň nominovaná na Skladbu roka. Svojský prejav a nové prístupy najviac charakterizujú tvorbu FVCK_KVLT. Na albume nájdeme hostí, ktorí výborne dopĺňajú celkový koncept a dokazujú, že takýto štýl má budúcnosť.

Karlo – 999

Tretiemu štúdiovému albumu 999 predchádzali 333 a 666. 999 je teda zavŕšením trilógie, ktorá okrem numerologickej nadväznosti ukazuje posun jedného z najprogresívnejších rapperov mladej generácie. Výživný album v podobe 27 skladieb o celkovej minutáži hodina a štvrť je nálož, ktorú scéna už dlhší čas nezažila.

Väčšina albumov za posledné desaťročie má tendenciu skracovať nosiče. Karlo tento priestor využíva umne a vďaka takémuto výdatnému rozsahu sa dokáže nielen oprávnene ukázať, ale najmä “vyspovedať” – tematicky je nosič rôznorodý, priestor je využitý na maximum.

Dame – 100ry

Služobne najstarší nominovaný Dame z formácie DMS svoj druhý sólový album postavil na zvukoch z instagramových príbehov, čo hneď vysvetľuje aj názov nosiča. Kreatívny spôsob tvorby beatov však prevyšuje nad obsahom a formou. Na pár výnimiek je album nie úplne tým naj, čo Dame môže a vie ponúknuť. Miestami silený humor striedajú výnimočné skladby ako napríklad Za vás, ktorá sa dočkala aj citlivého vizuálu.

Fobia Kid – Antihero

Po hádam najočakávanejšom debute Garáž, ktorý však úplne nesplnili očakávania, najľubozvučnejší rapper na Slovensku prichádza s osobnejším a zvukovo atraktívnejším druhým albumom Antihero. Fobia Kid ako veľmi lyrický a vtipný interpret paradoxne to najkvalitnejšie zo svojej tvorby produkuje ako samostatné single a featuringy, čo je škoda. Najmä z toho pohľadu, že oba doterajšie albumy sú v porovnaní so spomínanými singlami na oveľa nižšej úrovni.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img