8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyRadio_Head Awards 2020 – Kto bude najlepším Debutantom roka
spot_img

Radio_Head Awards 2020 – Kto bude najlepším Debutantom roka

rha_2020_kolaz
rha_2020_kolaz

V kategórii Debut roka si cenu Radio_Head Awards v kategórii Debutant roka v minulosti odniesli dnes už zvučné mená ako Fallgrapp, Saténové ruky, Katarína Máliková, Tolstoys, Leto s Monikou a Ultrazvuk. Rok 2020 bol plodný na debuty, keďže opatrenia umožnili ľuďom zavrieť sa do štúdia a nahrávať. A tak tu máme päť najlepších.

Drť – Puntičkár (Pohoda festival)

Kapela DRŤ sú oproti ostatným nominovaným v hudbe ostrieľaní starí bardi. V novej formácii sa tak stretli dobre známe mená slovenskej a maďarskej scény Miroslav Tóth, Michal Kaščák, Lucia Chuťková, Marek Buranovský, Márton Csernovszky a Áron Porteleki. Piesne na albume vznikli zhudobnením výrokov bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenca, čo albumu značne pridáva na výpovednej hodnote a hudobníkom na miere angažovanosti. V aktuálnom ročníku Rádiohláv sa v tejto kategórii stretli veľmi silné debuty, no nič nie je vylúčené. Veď minulý rok zvíťazil Ultrazvuk (Vec a Tono S.), ktorý, rovnako ako DRŤ, už niekoľko rokov brázdia hudobnou scénou.

Kristin Lash & Jacob Grey: Sleepin? With the Lights On (PAVIAN)

Kristína Mihaľová & Jakub Šedivý získali nomináciu na Objav roka v minulom ročníku Radio_Head Awards 2019. Za ten čas si preložili mená do angličtiny a vydali ucelený nosič, za ktorý by sa nehanbila ani taká Norah Jones. V ôsmich skladbách ponúkajú poslucháčom a fanúšikom nielen nadpriemerný spevácky talent Kristíny Lash, ale okrem jazzu tentokrát najmä soul a pop.

Kvaskova – Papierový drak (Tabacka Records)

Papierový drak je album, ktorému nebude rozumieť každý. Narážam na texty, ktoré sú písané v rusínskom jazyku. Nie je to samozrejme výtka, veď toto príslovie je neoddeliteľnou súčasťou Prešova, odkiaľ kapela Kvaskova pochádza. Avšak nemusíte sa báť, nie je to tak v každej skladbe. Papierový drak je intímna spoveď, ktorá vďaka zvolenému žánru dokáže osloviť väčšie množstvo ľudí a má svoje oprávnené miesto.

TAOMI – <3 (Ruka Hore)

<3 je „Hot jak sauna”. TAOMI dokazuje, že rap v 21. storočí nemusí byť iba o dripe alebo peniazoch a drahých handrách, ale veľmi atraktívnym a kvalitným spôsobom sa dajú prezentovať aj základné hodnoty či osobná výpoveď. Aj keď nejde o rap v pravom slova zmysle. Album je mixom mnohých žánrov od RnB, cez neo-soul a jazz až po spomínaný hip hop.

Napriek tomu, že mojím osobným favoritom je práve TAOMI, musím podotknúť, že <3 nie je jeho debutom. V roku 2019 to bol album „LET”. Taktiež však musím podotknúť, že <3 by sa nestratil ani v žánrovej nominácii. Práve tam by určite ašpiroval na víťaza.

Toello – Bats & Butterflies (Toello)

Tomáš Trník nie je žiadnym nováčikom. S projektom Brains for Sale, s ktorým bol v predošlom ročníku nominovaný na objav roka, už má na konte zopár nosičov. Avšak Toello je úplne novým projektom, s iným, odlišným zvukom a so skúsenosťami, na ktorých môže stavať. A aj tak robí. Bats & Butterfliessa síce rozsahom podobá skôr EPčku, napriek tomu ponúka 26 minút hudby na svetovej úrovni.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img