8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyRewire 2023 - vyberáme z programu
spot_img

Rewire 2023 – vyberáme z programu

Festival experimentálnej hudby Rewire, ktorý sa uskutoční od 6. do 9. apríla v holandskom Haagu, predstavuje vzrušujúcu cestu po novej tvorbe. Redakcia Music Press.sk sa každoročne, aby objavovala nové. Prinášame výber z programu.

Hlavnou témou dvanásteho ročníka je medzi vzťahové relácie, ktoré vezmú publikum priamo do dejiska súčasného umenia. Haag patrí k mestám, ktoré majú veľmi silné zázemie pre tvorbu nových diel a REWIRE je festivalom, kam chodia ľudia z celého sveta, ktorí sa zaujímajú o súčasné hudobné umenie s medziodborový presahom. Organizátori vybrali takých umelcov, ktorí pracujú s technológiami v nekonvenčnom prístupe a zajímajú ich korelácie medzi civilizačnými problémami, prírodou a technológiou. Stiera hranice času a území pre súčasné umenie, experimentálnu hudbu a zvukové cvičenia.

1. Fever Ray

Nežná polovica dua The Knife, Karin Dreijer alias Fever Ray. Nezameniteľná s ničím iným na elektronickej scéne, nezaraditeľná k ničomu čo bežne poznáte. Stavila na minimalistické aranžmány aj minimalistický prejav, pri ktorom si máte chuť tancovať aj sústredne počúvať. Na Rewire príde s čerstvou novinkou Radical Romantics, ktorý produkovali Trent Reznor, Atticus Ross a Olof Dreijer. Považujú ju za jednu z vizionárok popovej alternatívy, ktorá vie osloviť klubovú scénu aj mainstream.

2. Godspeed You! Black Emper

Otcovia post rocku. Kanadská skupina Godspeed You! Black Emperor patrí k tým, čo definovali žáner a zároveň ho dokázali obísť bez toho, aby stratili priaznivcov. Spojili obraz so zvukom, asociácie aj abstraktnosť. Kinematické motívy s pomalými strihmi, veľkou dynamikou a postupným gradovaním. V roku 2021 vydali album G_d’s Pee at State’s End!, s ktorým sa veľkolepo vrátili na scénu.

3. Tim Hecker & Vincent de Belleval

Katedrála elektronickej hudby – aj takto opisujú to, čo robí kanadský hudobník a zvukový umelec Tim Hecker. Strihá zvuk po zvuku a lepí ich dohromady veľmi precíznym spôsobom, čím vznikajú väčšie zvukové štruktúry, ktoré sa prekrývajú v disonantnom prejave aj otriasajú ambientné linky, aby prenikli do prapodstaty terénnych nahrávok. Na Rewire príde už po druhýkrát, tentokrát s Vincentom de Bellevalom.

4. TLF Trio

TLF Trio je experimentálne komorné trio zložené z čelistky Cæcilie Trier, klaviristu Jakoba Littauera a gitaristu M. K. Frøslevho. V ich tvorbe sa objavuje široká škála štýlov od free jazzu cez minimalizmu až po hudobnú modernu, ale je tam prítomná aj neskorá renesancia a barok. Hudobníci usadení v Berlíne a v Kodani vydali album Sweet Harmony, na ktorom dekonštrujú súčasnú komornú hudbu.

5. Patti Smith & Soundwalk Collective

Jedna z najdôležitejších predstaviteliek rock and rollu si vyskúšala experimentálnejšiu polohu. Patti Smith spolupracuje s umeleckým ansámblom Soundwalk Collective, ktorý založil Stephan Crasneanscki a Simone Merli z New Yorku. Menia sa tam a striedajú rôzni hudobníci, ale značka, ktorá prezentuje súčasné newyorské umenie – konceptuálne umenie, literatúru, hudbu, zostáva. Tento ansámbel je vyhľadávaný aj u známych osobností ako napríklad Jean-Luc Goddard či Charlotte Gainsbourg atď.  Na Rewire festivale zaznie ich druhé naštudované predstavenie Perfect Vision z ich triptychu, ktoré vzniklo na motívy francúzskych poetov Antonin Artauda, Arthura Rimbauda, René Daumala. Vizuálne efekty pripravil filmár Pedro Maia.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img