8.6 C
Slovakia
sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySixto Rodriguez prežil nádherný príbeh, jeho hudba u nás zaznela dvakrát
spot_img

Sixto Rodriguez prežil nádherný príbeh, jeho hudba u nás zaznela dvakrát

Vo veku osemdesiatjeden rokov zomrel americký hudobník Sixto Rodriguez, ktorý dvakrát vystúpil aj na Slovensku. Rockový šansoniér vystupoval napriek zdravotnému hendikepu až do vysokého veku. Zanechal po sebe dva vynikajúce albumy, ktoré sú kolekciou piesní v psychedelických rockových a folk rockových aranžmánoch a silnou výpoveďou pacifistickej generácie.

Sixto Rodriguez či „Sugar Man“ začínal ako mladý talentovaný pesničkách. Koncom šesťdesiatych rokoch sa vydal na hudobnú kariéru, avšak nezáujem o jeho platne Cold Fact a Coming from Reality ho zbavil všetkých ilúzií o šou biznise. Utiahol sa do úzadia a dlhé roky pracoval ako manuálny robotník v industriálnom Detroite. Hudba sa na desiatky rokov stala len jeho súkromnou nostalgiou.

Medzitým sa však jeho piesne šírili v Juhoafrickej republike na magnetofónových páskach. Odhaduje sa, že sa tam predalo okolo pol milióna legálnych aj nelegálnych kópií. Pre domácich predstavovali jeho piesne silný vzdor voči represívnemu režimu Apartheidu. Stali sa populárnejšie než tie od The Beatles či The Rolling Stones. O jeho protagonistovi toho veľa nevedeli. Až po neúnavnom pátraní, miestni fanúšikovia objavili, že skutočný „Sugarman“ žije v Amerike v ústraní. V roku 1998, štyri roky po po páde Apartheidu, dostal Sixto Rodriguez pozvanie na koncert do Juhoafrickej republiky, kde vystúpil ešte v roku 2001 a 2005.

Rodriguezov fascinujúci príbeh vo svete spopularizoval oscarový dokumentárny film Searching for Sugar Man. Na Slovensko prišiel Sixto Rodriguez prvýkrát v roku 2018 vďaka pozvaniu organizátorov festivalu Pohoda. Ešte v ten istý rok prijal s nadšením žiadosť na septembrový sólový koncert v bratislavskej Tržnici.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img