8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySlovenská filharmónia & Storioni trio s odpoveďou na Beethovena
spot_img

Slovenská filharmónia & Storioni trio s odpoveďou na Beethovena

Sedemdesiata piata sezóna Slovenskej filharmónie sa pomaly blíži k svojmu záveru. Na štvrtkovom (6. júna) a piatkovom (7. júna) koncerte sa okrem Filharmonikov predstaví aj holandský komorný súbor Storioni trio a Slovenský filharmonický zbor. Na programe budú diela Ludwiga van Beethovena a Eugena Suchoňa.

Hneď na úvod je pripravená vzácna kooperácia komorné súboru Storioni trio, v ktorom pôsobia bratia Wouter Vossen (husle), Marc Vossen (violončelo), Bart van de Roer (klavír), s naším filharmonickým telesom – Slovenskou filharmóniou.

Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina zahrajú Koncert pre husle, violončelo, klavír a orchester C dur, op. 56 – známy aj ako Trojkoncert. Ešte predtým bude znieť predohra Coriolan, ktorá vznikla na základe divadelnej hry Coriolanus od Heinricha von Collina na motív Shakespeara. O vznik oboch skladieb sa zapríčinil Beethovenov patrón – knieža Lobkowitz.

Druhá polovica večera bude patriť kantáte Žalm zeme podkarpatskej op. 12, ESD 65 pre miešaný zbor, tenor sólo a veľký orchester. Nástojčivá až melancholická atmosféra je zapríčinená nielen vypätými historickými udalosťami, ktorým musel čeliť aj mladý skladateľ Eugen Suchoň, ale aj osobnými zdrvujúcimi okolnosťami ako bolo úmrtia jeho otca Ladislava Suchoňa.

Text básne Jaroslava Zatloukala zo zbierky Vítr z polonin bol preložený do slovenčiny s povolením samotného básnika.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img