8.6 C
Slovakia
piatok, 21 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySlovenská filharmónia zaháji 74. sezónu otváracími koncertmi
spot_img

Slovenská filharmónia zaháji 74. sezónu otváracími koncertmi

Slovenská filharmónia po odohraní troch koncertov (medzi nimi bol aj otvárací a záverečný) na Bratislavských hudobných slávnostiach, ktoré hostila v Redute, sa intenzívne pripravuje na 74. sezónu, ktorú otvorí už 20. a 21. októbra.

Po troch rokoch pandémie – neustálych presunov, oklieštenia programu, zmien sólistov, rušenia koncertov aj hraním pred prázdnou sálou – je pred poslucháčmi plnohodnotná 74. sezóna. Slovenská filharmónia do nej vstupuje s novým generálnym riaditeľom Mariánom Turnerom, dramaturgom Jurajom Bubnášom, šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Pre svojich abonentov aj širokú verejnosť pripravili 56 koncertov v štrnástich cyklov, medzi ktorými nechýba Abonentný cyklus, Populárny cyklus, Mimoriadne koncerty atď.

Medzi dirigentské osobnosti, ktoré sa postavia za pult v bratislavskej Redute – sídlu Slovenskej filharmónie – to bude Juraj Valčuha, ktorý uvedie druhé dejstvo z opery Tristan a Izolda, ako aj zahraniční dirigenti Ion Marin (Rumunsko), Hossein Pishkar (Irán), Gérard Korsten (Rakúsko), Ricardo Casero (Španielsko), Ralf Weikert (Rakúsko), Kaspar Zehnder (Švajčiarsko). Zo Slovenska Rastislav Štúr, Peter Valentovič, Juraj Jartim, Marián Lejava, Martin Leginus, Ondrej Olos a ich českí kolegovia Robert Jindra, Petr Altrichter, Jaroslav Kyzlink, Leoš Svárovský. Významný bude návrat dvoch bývalých šéfdirigentov súboru – Emmanuela Villauma a Jamesa Judda (Veľká Británia).

Slovenská filharmónia pripravila na tohtoročnú sezónu pestrú škálu symfonických koncertov z rôznych období. Zavíta v nich do epochy klasicizmu, romantizmu, národných škôl, ako aj do súčasnosti v rámci festivalu Melos-Étos. Poslucháčov prenesie aj na filmové plátna v rámci koncertu Hudba zo slovenských filmov, kedy zaznejú známe melódie zo snímkou ako Zem spieva, Jánošík, Drak sa vracia, Pacho, hybský zbojník, Perinbaba, Obchod na korze, Krajinka a množstvo ďalších.

Do ešte staršieho obdobia sa poslucháči prenesú prostredníctvom hosťujúceho bratislavského súboru Schola Minor, ktorý uvedie súčasnú reflexiu Jevgenija Iršaia na stredoveké chorály, alebo so Solamente naturali s predvedením kancionálu Cithara sanctorum od barokového autora Juraja Tranovského, či s Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Petra Zajíčeka.

Publikum si obľúbilo aj klavírne koncerty, z ktorých je až šesť naplánovaných na túto sezónu. Predstaví sa v nich sedem klaviristov z rôznych kútov sveta – napríklad kórejsko-nemecký klavirista Chi Ho Han. Významné vystúpenie odohrá Elena Letňanová pri príležitosti jej osemdesiatych narodenín, ktorú sprievodným slovom, doplní ďalšia oslávenkyňa Emília Vášaryová.

Nezabudlo sa ani na výchovu najmladšieho a budúceho publika SF, pre ktoré sú určené cykly Junior koncerty a Filharmonická škôlka – pre deti predškolského veku pripravil dramaturgiu a program známy slovenský pedagóg a skladateľ Tomáš Boroš.

Otváracie koncerty Slovenskej filharmónie spolu s Danielom Raiskinom sa uskutočnia už 20. a 21. októbra. Zaznejú na nich diela – Koncert pre husle a orchester D dur, op. 35 od Ericha Wolfganda Korngolda v podaní holandskej huslistky Simony Lamsmaovej, Symfónia č. 5 od Gustava Mahlera a v premiére skladba Les anges du ciel / Nebeskí anjeli, hommage à Josquin Desprez od Egona Kráka.

Pre tých návštevníkov, ktorí nebudú môcť prísť osobne do Reduty, alebo si budú chcieť živý zážitok zopakovať zo záznamu, Slovenská filharmónia opäť ponúka možnosť pozrieť a vypočuť si vybrané koncerty vo svojom archíve.

Posledné dve informácie sa priamo týkajú budovy Reduty – sídla Slovenskej filharmónie, ktorá dala nainštalovať dotykovo-zvukovú pomôcku – reliéf budovy a umožnila tak nevidiacim „uvidieť“ nádhernú dominantu Námestia Ľudovíta Štúra od budapeštianskych architektov Dezidera Jakaba a Marcela Komora. Naďalej prebieha rekonštrukcia strechy, ktorá by mala skončiť tento rok a už čoskoro bude prístupná aj odbornej verejnosti a novinárom, aby si ju mohli pozrieť a informovať o tom verejnosť.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img