8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyStrobe rozbliká Bratislavu svetovým technom – Dave Clarke, Steve Rachmad, Steve Bicknell,...
spot_img

Strobe rozbliká Bratislavu svetovým technom – Dave Clarke, Steve Rachmad, Steve Bicknell, Toky & Dalo & Boss

Strobe: Dave Clarke, Steve Rachmad, Steve Bicknell, Toky & Dalo & Boss

Privrite oči, prepne vás na svetelnú rýchlosť. Adrenalínovou jazdou Strobe sa vraciame ku koreňom techno. Na magický dátum 11.11.2022 prichádzajú do bratislavského Majestic Music Club legendárni techno producenti: Dave Clarke (UK), Steve Rachmad alias STERAC (NL), Steve Bicknell (UK), k tomu trojica slovenských priekopníkov – Toky & Dalo & Boss opäť spolu.

Zažite párty ako v Londýne, Amsterdame a v ďalších svetových metropolách v klubovej hmle. Majestátna storočná budova YMCA si zažila už všeličo a teraz s ňou zatrasie príchod svetových techno producentov a DJs. Okná v jednom z najväčších a najlepších hudobných klubov v Bratislave – Majestic Music Club – rozbliká nová techno párty Strobe. Poriadne ostrý štart v magický dátum 11.11.2022.

Dave Clarke je jedným z najvýznamnejších britských producentov a DJov techno hudby. Právom mu prischla prezývka The Baron of Techno či Red Baron. Tento anarchista tanečnej elektroniky chcel zachovať technu jej hlavnú vlastnosť – zlomiť beat a okovať ho nekompromisným zvukom. Vyšiel z undergroundu, a hoci sa stal svetovou hviezdou, stále je tým energickým štváčom, ktorý zvykne hovoriť: „Techno is passion not fashion“. Rebel bez príčiny sa zrodil v čase, kedy sa Prodigy stali novodobou subkultúrou. Nie náhodou debutoval v roku 1990 na tom istom labeli (XL) ako oni. Vďaka nemu techno stálo v ostrej opozícii voči mainstreamovému trancu.

Na svojom vydavateľstve Magnetic North vydal kultovú trilógiu Red. Neskôr sa preslávil remixmi  od The Chemical Brothers, New Order, Depeche Mode atď. Z klubov sa dostal na veľké festivaly ako Awakenings, Loveland, Glastonbury, pričom vrcholom bolo hosťovanie s vlastným stage na Tomorrowlande. Stále sa však vracal do podzemia.

Dnes žije v Amsterdame, kde má promotérsku značku Dave Clarke Presents, s ktorou jedenásťkrát za sebou vypredal slávny klub Melkweg počas najväčšieho festivalu elektronickej hudby Amsterdam Dance Event – tento rok si pozval mená ako Surgeon, Rødhåd, DJ Stingray 313, / Ø [Phase] atď. Popri hrávaní uvádza aj týždennú šou White Noise (doteraz 600 vydaní).

Steve Rachmad aka STERAC je otec holandského detroitského techna. Môžete ho poznať aj pod menami ako Black Scorpion, Tons of Tones, Rachmad Project, Scorp, Parallel 9. Muž mnohých tvárí a zvukov si zvolil toľko pseudonymom kvôli rozmanitosti svojej tvorby.

Hoci mal obdobie, kedy miešal dub, house, disco, vždy sa zaujímal skôr o temnejšiu – odvrátenejšiu stránku techna. Svojou tvorbou definoval vydavateľstvá ako M-Plant, Tresor, Klockworks, Afterlife, Mote Evolver atď. Domovskou scénou sa mu stal Awekings v Amsterdame, usadil sa aj v Berghaine, Fabric London, Loft Barcelona, či hosťoval na Movement festivale v Detroite.

A práve s detroitským technom je najčastejšie spájaný, s čím súvisí aj  jeho prelomový album Secret Life Of The Machines. Kritici označujú túto dosku za telepatiu analógového stroja, producenti Ricardo Villalobos, Joris Voorn a Marc Romboy ju zase oslávili remixami niekoľkých trackov. Steve si aj po dvadsiatich piatich rokoch zachoval tú dravosť, ktorou oslovuje novú generáciu DJov. To, že je stále dôležitou persónou, dokázal štvorhodinovým vystúpením v berlínskom Panoramabare a šesťhodinovým live act STOOR so Speedy J, Surgeonom, Colinom Bendersom, Lady Starlight v klube Paradiso na ADE 2021.

Steve Bicknell si za štyridsať rokov na scéne vybudoval významné postavenie. V Londýne sa preslávili jeho párty LOST, kde si pozýval najmä inovatívnych amerických DJov. Neskôr ako producent založil label Cosmic Recordings, na ktorom aj sám vydával. Zaoberal sa najmä progresívnymi trackmi, ako aj old school techno / acid. Aj svoju tvorbu oprel o hypnoticky opakované rytmy, ktoré vyplnil minimalistickými melódiami a vysamplovanými slučkami. Tvrdí, že nevyhľadáva najnovšie technológie, skôr je zástancom poctivého remesla.

V súčasnosti vydáva na ďalšom svojom labeli 6dimensions, kde hosťujú rôzni DJs. Jeho skladby hrával každý, kto na elektronickej scéne niečo znamená. Svoju činnosť opisuje ako výskum medzi rovnováhou a nerovnováhou prirodzeného zloženia ľudskej mysle z lásky, strachu, nenávisti, nudy, sexuality.

Veľkou udalosťou bolo založenie superskupiny LSD spoločne s Lukom Slaterom a Davidom Sumnerom. Ich debut Process (berlínske vydavateľstvo Ostgut Ton) vzbudil rozruch a označením lysergickej strojovej hudby odkazoval na jej psychedelické účinky. Odvtedy trio pravidelne vystupuje na tých najvýznamnejších udalostiach, napríklad na festivale ADE či v kultovom berlínskom klube Berghain. Steve sa vráti do Bratislavy už po tretíkrát, keď tu hral v Subclube v rokoch 1998 a 2014.

Toky & Dalo & Boss (labely WAX, Dole-Gate, Olga + Jozef). Táto trojica položila základné stavebné kamene techno žánru nielen na Slovensku. Sú neoddeliteľnou súčasťou legendárnej a stále fungujúcej party PALICAVONZVRECA. Produkujú nadčasovú klasiku, bez kompromisov, pekne od podlahy. Takto to rezali v dnes už neexistujúcom kultovom Účku – Subclubu, dnes vo WAXe, kde patria k hlavným rezidentom.

Nepotrebujú k tomu žiadne špeciálne efekty, stačí jednoduchý stroboskop a poriadny sound systém. Hrávali aj na tých najprestížnejších svetových festivaloch a kluboch po boku takých mien ako DJ Rush, Jeff Mills, Luke Slater, Regis, Function a ďalší. Svojím vystúpením si pripomenú legendárny set na Apokalypse, kde hosťovali práve bok po boku Davovi Clarkovi, ktorému opäť budú robiť garde. Nepremeškajte ich šou, ktorou vymazali nejednu zahraničnú hviezdu.

Všetci milovníci techna, o tejto udalosti sa bude ešte dlho hovoriť. Lístky v predpredaji, kapacita nie je nafukovacia.  Štartujeme netradične už od 20:00 spomínanou trojicou Toky & Dalo & Boss. Byť nedochvíľny sa rozhodne nevyplatí!  A všetci Martinovia, príďte aj na bielom koni…


Vstupenky: Predpredaj.sk, GoOut, Tootoot

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img