8.6 C
Slovakia
streda, 24 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySwans hrávali hlučne v rockových kluboch, teraz sa stíšili a hľadajú tichšie...
spot_img

Swans hrávali hlučne v rockových kluboch, teraz sa stíšili a hľadajú tichšie miesta

Záver mesiaca máj bude patriť hneď niekoľkým menám (Fun Lovin‘ Criminals, Depeche Mode, Bohren & der Club of Gore atď.) aj dlho vytúženému návratu legendárnej newyorskej noise rockovej formácie Swans. Pred vydaním nového albumu, ktorý by mal ísť do inej polohy než sme u nich navyknutí, sa v rámci európskeho turné zastavia 25. mája v priestoroch žilinskej Novej synagógy.

Vyhľadávajú netradičné miesta, keďže už majú dosť hlučných rockových klubov a festivalov, kde ich ale máločo prehluší. S povesťou hlučnej skupiny sa Swans teraz snažia s novou nahrávkou upokojiť a preniesť koncentrovanú energiu na ambientnejší spôsob.

Reč je o ich už šestnástom albume The Beggar, ktorý sa nahrával a mixoval v Berlíne a vyjde 23. júna u on Mute / Young God Records. Album skomponoval a produkoval Michael Gira a prispeli naň členovia Swans aj dnes už nefungujúceho Girovho folkového projektu Angels of Light, ako aj austrálsky producent Ben Frost.

 „Po mnohých pandemických zákazoch a obmedzeniach a rušeniach turné, ktoré ovplyvnili prechádzajúci album Swans, a bezodnom čakaní, čakaní a čakaní a zvláštnej dezorientácie, ktorá prišla náhle s touto náhlou ale nekonečnou izoláciou, som sa rozhodol stráviť tento čas písaním skladieb pre novú nahrávku a na všetko ostatné zabudnúť. Prišli relatívne ľahko s vnútorným podozrením, že by mohli byť moje posledné. Keď už som konečne mohol cestovať a mal tie piesne pohromade pri mojej ceste do Berlína, kde som išiel nahrávať s mojimi priateľmi, prežíval som podobné pocity ako keď sa vo filme Čarodejník zo zeme OZ zmení film z čiernobielej do farebnej. Cítim sa celkom optimistky. Moja najobľúbenejšia farba je ružová. Dúfam, že si tento album užijete tiež,“ dal vyjadrenie Michael Gira pri uvedení albumu The Beggar.

To ako by mohli (na)novo znieť sa už vlastne objavili náznaky na štyri roky starej predchádzajúcej doske Leaving Meaning, kde sú vyslovene kompozície s meditatívnym nádychom (Hums), folkovou melodikou (Annaline) až éterickou atmosférou (Amnesia). Swans sa už dlhodobo cítili vyčerpaný z prívlastku najhlučnejšia rocková kapela, ktorá im dávala skôr punc kurióznosti zo strany publika než ozajstnú hĺbka pri pochopení ich odkazu. Hoci svojou dôležitosťou sa radia k zoskupeniam typu Current 93, nespočetne veľakrát sa im stalo, že pri hraní na festivaloch sa hlúčik publika preriedil už počas prvej polovici koncertu.

Terajšie vystúpenia budú nepochybne iné. Isté však je, že Swans so sebou privezú aj kvalitný sprievod / predskokana. Tým nebude nikto iný než známy americký experimentálny gitarista Norman Westberg spolupracujúci so Swans už po mnohé roky nielen na ich štúdiových nahrávkach.

Koncert Swans sa uskutoční vďaka spolupráci festivalu Hviezdne Noci a Novej synagógy v Žiline, ktorým sa podarilo priniesť partiu Michael Gira, Kristof Hahn, Christopher Pravdica, Phil Puleo, Larry Mullins, Dana Schechter po dlhých rokoch opäť na Slovensku, keď 25. mája vystúpia v Novej synagóge.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img