8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyTadeusz Klimonda - tajomstvá priestoru
spot_img

Tadeusz Klimonda – tajomstvá priestoru

Tadeusz Klimonda
Tadeusz Klimonda

Inštrumentálne diela Tadeusza Klimondu nahraté v Poľskom rozhlase boli disko-funkovou senzáciou, ktorú Briti ocenili v 70. rokoch tým, že ju zaradili do library music. Tento pútavý materiál s priam filmovým charakterom teraz po prvýkrát vychádza na CD, v omnoho širšej a farebnejšej verzii.

Umelecká činnosť Tadeusza Klimondu predstavuje množstvo úspechov: od adaptácie cigánskych piesní, cez fenomenálne albumy Andrzeja Zauchu a Marianny Wróblewskej, až po spoluprácu s Maciejom Zembatym na projekte STGS2.

Mimoriadne zaujímavou súčasťou tohto úspechu je skladateľova spolupráca s Poľským rozhlasom, ktorá sa začala v prvej polovici 70. rokov a trvala viac ako desať rokov, pričom priniesla množstvo skvelej hudby. Je to fascinujúca púť svetom funku, disko, soulovej a filmovej hudby, plná dojímavých melódií, dlhých sláčikových pasáží a zaujímavých sól. Prelínajú sa tu krátke tanečné formy a lyrické balady s prepracovanejšími, slávnostnými kompozíciami.

Dielo vznikalo v rokoch 1974 až 1979 s podporou hudobníkov spolupracujúcich s Poľským rozhlasom vo Varšave, vrátane členov projektu Arp Life, a tiež vďaka výborným sólistom, akými sú: Apostolis Antymos, Zbigniew Jaremko, Jacek Mikuła, Józef Skrzek, Tomasz Szukalski a skupina NOVI Singers.

Antológia dvoch CD Tajemnice przestrzeni (Tajomstvá priestoru) zhromažďuje umelcove nahrávky z rokov 1974 – 1979, remastrované z originálnych rozhlasových pások. V brožúre sa nachádzajú archívne fotografie a sprievodné texty k skladbám. Momentálne sa pripravuje výber nahrávok na vinylovej platni.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Terézia Királyová.

fifuk_logo_farebne100x100px
fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img