8.6 C
Slovakia
štvrtok, 16 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyUlysses s reedíciou albumu, ktorý sa stratil z radaru neoprogresívneho rocku
spot_img

Ulysses s reedíciou albumu, ktorý sa stratil z radaru neoprogresívneho rocku

Strhujúci debut kapely, ktorej sa v prvej polovici 90. rokov podarilo rýchlo dostať z malých klubov do veľkých koncertných sál, aby sa potom úplne stratila z hudobného radaru. Album, ktorý produkovali Clive Nolan a Karl Groom, sa vracia ako dvojdiskový remaster s bonusovým CD a novým bukletom.

Začiatkom 90. rokov, keď sa v Európe šírila vlna neoprogresívneho rocku, sa nemecká skupina Ulysses zdala jednou z najúspešnejších kapiel tohto prúdu. Schopne kombinovali mladícku energiu s dôkladne prepracovanými formami, ktoré boli plné tempových a náladových zmien. V roku 1993 nahrali v Spojenom kráľovstve album Neronia. Producentmi albumu boli Karl Groom (Threshold, Shadowland) a Clive Nolan (Arena, Pendragon), v dvoch skladbách ako hosť spievala Tracy Hitchgins.

Pre fanúšikov neoprogresívnej hudby je to skutočný klenot. Zaradil sa k najvýznamnejším albumom tohto žánru, ktoré v tom čase vydávali vydavateľstvá ako SI Music, Giant Electric Pea a Toff Records. Kapela bola populárna aj v Poľsku, najmä vďaka spoločným vystúpeniam so skupinou Pendragon v roku 1994 a rozhlasovým reláciám Tomasza Beksińského.

Neronia sa vracia v remastrovanej podobe ako dvojdiskový album. Bonusový disk obsahuje demonahrávky kapely a alternatívne verzie piesní. V anglicky písanom booklete je okrem unikátnych dobových fotografií zahrnutá aj podrobná história kapely.

Preklad vznikol za podpory Katedry slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Anastasiia Fabrytsii a Kristina Shevchenko.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img