8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyVeľkonočná spomienka za Jána a Martinu v Redute
spot_img

Veľkonočná spomienka za Jána a Martinu v Redute

Veľkonočné sviatky sú pripomienkou na spojenie života a smrti. Obeť a nádej na nový začiatok. Slovenská filharmónia prepojila spomienku na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú s veľkonočnými koncertmi (28. a 29. marca).

Pred dvoma rokmi, zhruba v tomto čase, uviedla Slovenská filharmónia oratórium Eliáš od skladateľa Felixa Mendelssona Bartholdyho. Nadviaže na neho uvedením ďalšieho Mendelssonovho biblického oratória Paulus, vo svojej dobe zreprízované viac ako päťdesiatkrát, je dnes v Eliášovom tieni. Príbeh o apoštolovi Pavlovi a začiatkoch kresťanstva odkazuje v zborových choráloch na J. Sebastiana Bacha, ktorého Mendelsson obdivoval.

Oratórium vzniklo počas skladateľovho angažmán v Düsseldorfu, kde pôsobil ako hudobný riaditeľ a kde študoval hudbu renesancie a baroka. O Mendelssonovi sa tradovalo, že svoje materiálne zabezpečenie a vplyv zužitkoval v pomáhaní druhým. V týchto ťažkých chvíľach sme spomienkami s rodinami zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorým venuje Slovenská filharmónia pod vedením šéfdirigenta Jamesa Judda a Slovenský filharmonický zbor (Thomas Lang), obidva veľkonočné koncerty.

Felix Mendelssohn Bartholdy – Paulus

https://www.youtube.com/watch?v=ZOxX4vChahk

Oratórium Paulus zaznie v Redute po prvýkrát a predstaví sa v ňom šesť sólistov: sopranistka  Sibylla Duffe, chorvátska altistka  Anthea Barac, rakúsky tenorista Rainer Trost, basista  Peter Mikuláš (Paulus), tenorista Matúš Trávniček a basista Peter Kollár.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img