8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinky„Velvet“ – sloboda v hudbe, sloboda v našich životoch
spot_img

„Velvet“ – sloboda v hudbe, sloboda v našich životoch

Nielen osobnosti z tribún, ale aj umelecká obec si pripomína tridsiate výročie od uplynutia jednej z najdôležitejších udalostí našich spoločných dejín. Nežná revolúcia v podaní  Matúša Jakabčica, Erika Rothensteina a Vladislava Šarišského – pod názvom Velvet – dnes večer v bratislavskej Novej Cvernovke.

Mnohí z nás si pod pojmom sloboda v hudbe predstavia jazz. Ale tak ako obdivovaná vzletnosť improvizácie sa len tak nevzala zo dňa na deň, ale sú za ňou hodiny driny, tak nie je samozrejmá ani naša občianska sloboda. Netreba ju podceňovať a treba o ňu vždy bojovať. Takýto je odkaz 17. novembra, ktorý si pripomenieme koncertom pod názvom Velvet. Zaznejú na ňom nové kompozície od slovenských hudobných skladateľov Matúša Jakabčica, Vladislava Šarišského a Erika Rothensteina prepojené v koncepčnom celku.

Umeleckým vedúcim hudobno-vizuálneho projektu je Erik Rothenstein, ktorý o ňom povedal: „Tento rok sa bolehlav vrátil, zistili sme kde to vlastne žijeme. Tiene nikdy neodišli. Tak ako pred Novembrom bolo v Bratislave nahlas pomenované to, čo sa držalo pod pokrývkou, tak to treba nahlas vysloviť i dnes. Aj prostredníctvom hudby.” Tá využíva prvky jazzovej a súčasnej vážnej hudby, filmovej aj ambientnej tvorby interpretovanej ansámblom SO36.

Projekt Velvet z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Slovenský ochranný zväz autorský SOZA.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img