8.6 C
Slovakia
piatok, 1 decembra, 2023
spot_img
ÚvodNovinkyVzájomná inšpirácia aj boj medzi svetskými a duchovnými silami

Vzájomná inšpirácia aj boj medzi svetskými a duchovnými silami

Záver februára (22. a 23. február) v Slovenskej filharmónii sa bude niesť v hudobnom toku troch silných individualít. V naštudovaní Petra Altrichtera sa pred poslucháčmi rozvinie širokospektrálne plátno sakrálno-svetského dynamizmu.

Vokálno-inštrumentálne dielo Glagolska omša pre sóla, zbor, orchester a organ patrí k najobľúbenejším z tvorby Leoša Janáčka. Keď ho svojho času chcel charakterizovať muzikológ Ludvík Kundera ako liturgickú kompozíciu, Janáček sa prísne ohradil a odpovedal, že on v ňom naopak vidí autoritu našich morálnych hodnôt. Kompozícia zaznie v podaní Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru a kvarteta sólistov Eva Hornyáková, (soprán), Michaela Šebestová (mezzosoprán), Jaroslav Březina (tenor) a Jozef Benci (bas).

Okrem toho je pre divákov pripravené aj menej známe dielo Pohrebný spev od Igora Stravinského a Francesca da Rimini, symfonická fantázia od P. I. Čajkovského. Hudobné naštudovanie hosťujúceho dirigenta SF Petra Altrichtera ponúka kontrast svetského a sakrálneho sveta, ktorý sa navzájom inšpiruje aj voči sebe vymedzuje.

I. Stravinsky – Funeral Song

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Tento projekt z verejných zdrojov podporil:

spot_img
spot_img

V našom snažení nás podporujú:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img