8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyWładysław Komendarek - v jeho archíve sú stovky a stovky magnetofónových pásov
spot_img

Władysław Komendarek – v jeho archíve sú stovky a stovky magnetofónových pásov

29. septembra vydalo vydavateľstvo GAD Records ďalšie dva albumy zo série reedície nahrávok Władysława Komendareka, jedného z najzaujímavejších a najpopulárnejších poľských tvorcov elektronickej hudby.

Hibernacja nr 1 je tretím Komendarekovým albumom s autorským materiálom, ktorý vyšiel na vinylovej platni v roku 1990. Nikdy predtým nebol dostupný na CD, až do teraz, keď sa vracia remastrovaný z originálnej štúdiovej pásky a obohatený o dve nové nahrávky. Jednou z nich je koncertná verzia titulnej skladby, druhou zas úplná, prekvapivá verzia diela Symfonia istnień. Na platni trvala táto kompozícia päť minút, tu je predstavená v kompletnej, viac než 20-minútovej verzii.

Władysław Komendarek Ex-life at Nibiru promo Łódź 17.12.2016

Fruwająca lalka sa objavila na CD albume v roku 1991 a prezentovala veľmi prekvapivú tvár umelca – v prvej časti albumu nechýbali kratšie, populárne, priam pesničkové formy. Dávno vypredaný album sa vracia v remastrovanej podobe, navyše doplnený o skladbu s názvom Podziemne miasto, ktorá sa stala jednou z najlepších Komendarekových suít, aké v 90. rokoch vytvoril.

Władysław Komendarek – Colonization Of Time

„Môj archív má 25 kilometrov pások, ktoré teraz digitalizujem,“ priznal sa Komendarek. A po tomto vyhlásení si môžeme byť istí, že to nie je posledný album umelca v portfóliu GAD Records. Na rok 2018 je naplánované obnovenie albumov Powrót z materii międzygwiazdowej a Szafirowa chimera, ako aj predtým nepublikované nahrávky, vybrané zo spomínaných 25 kilometrov pások.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložil Tomáš Grach

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img