8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZabudnuté klenoty plážových chlapcov
spot_img

Zabudnuté klenoty plážových chlapcov

The_Beach_Boys_(1965)

Asi neminie ani jeden deň v roku, kedy by sme nepripomenuli výročie uvedenia singlu, koncertu, vydania albumu, alebo ďalších osláv v mene legendárnej americkej skupiny Beach Boys.

Rok 2017 je pre ich fanúšikov pripomienkou päťdesiateho výročia od vydania dvanásteho a trinásteho štúdiového albumu. Smiley Smile možno nepatrí k tomu najlepšiemu, čo vyšlo pod hlavičkou Beach Boys, no rozhodne vytŕča z diskografie kalifornských surferov ako pokus o čosi experimentálnejšie.  Predchádzajúcim počinom Pet Sound nastavili latku mimoriadne vysoko. Bezstarostné piesne o láske, surfovaní a rozmarnom lete lásky oslovila generáciu sixties od západného až po východné pobrežie USA. Ale ani to nezabránilo kríze, ktorá doľahla na túto súrodeneckú kapelu. Brian Wilson videl smerovanie skupiny inak než jej zvyšok. Už ho nebavilo byť iba tínedžerskou hviezdičkou, veď v tej dobe vydávajú The Beatles svoj majsterštich Revolver a americká populárna hudba začína tmavnúť v odleskoch experimentálnych zvukov. Zaujímavé melodické náčrty nedokázal psychicky zničený Brian Wilson dotiahnuť do konca. Zo Smiley Smile tak vytŕčala iba geniálna pieseň, singel Good Vibrations, jeden z najväčších hitov The Beach Boys, na ktorej Brian pracoval niekoľko mesiacov. V tej dobe nedocenený album – finančný prepadák –  je dnes znovuobjaveným klenotom.

The Beach Boys – Good Vibrations

Tri mesiace po Smiley Smile vychádza doska Wild Honey. Muzikanti si ho produkovali sami, ale hlavné slovo už pri jeho vzniku nemal Brian Wilson, hoci napísal všetky skladby. Tvorba kapely sa ešte viac vzďaľuje od svojho počiatočného ideálu a ich typické vokály sú nahradzované soulovými vokálnymi partami. Niektorí kritici tvrdili, že album je odpoveďou Beach Boys na Revolver. Soulové harmónie, miestami až s jazzovým nádychom, našli odozvu aj u černošského publika, ktoré sa inak na kapelu pozeralo skrz prsty, no kritici si mysleli, že toto rozhodnutie bolo krokom späť. Konkrétne časopis Rolling Stone poznamenal, že je smiešne, keď Beach Boys objavujú rhythm and blues, ktorý The Beatles a Rolling Stones použili dávno pred nimi. No našli sa aj pozitívne ohlasy na to, že kapela chce vylepšovať svoj prejav. Koncepčne síce nenadväzoval na temnejší Smiley Smile, ale rozhodne sa nevracia ani k surf rockovému Surfin´ U.S.A. Má svoj špecifický zvuk, ktorý je aj po päťdesiatich rokoch stále svieži. Americká skupina Beach Boys vystúpi 13. júna v petržalskej Incheba Expo Aréna. Lístky si môžete zakúpiť v sieti ticketportal.

The Beach Boys – Wild Honey

https://www.youtube.com/watch?v=cpTnLK5mxu4

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img