8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZaujímavosti zo života CHVRCHES
spot_img

Zaujímavosti zo života CHVRCHES

autor: Mária Dvořáčková

Ich pesničky sú až notoricky známe, no o ich tvorcoch sa vie málo. Elektropopové zoskupenie z Glasgowa CHVRCHES patrí k headlinerom desiateho ročníka piešťanského festivalu Grape. Zozbierali sme niekoľko zaujímavých faktov z ich života. Dozviete sa ako vznikol názov kapely, aj kde pôsobili predtým jej členovia.

 1. Kapelu tvorí speváčka Lauren Mayberry a hudobníci Iain Cook a Martin Doherty.
 2. Názov skupiny sa vyslovuje „Churches“, nie „Chvrches“. Písmeno „V“ dali do názvu preto, lebo keď si ich rodičia vyhľadali „Churches“ na internete, našlo im to iba náboženské stránky.
 3. Speváčka Lauren Mayberry hrá aj na klávesách. Predtým, než začala pôsobiť v CHVRCHES, sa venovala písaniu a vyštudovala žurnalistiku. V roku získala dokonca prestížne novinárske ocenenie za článok, ktorý napísala o hygiene a piercingoch. Pôsobila aj v skupinách Boyfriend/Girlfriend a Blue Sky Archives.
 4. Iain Cook hrá na klávesách, na gitare a na base. Pred CHVRCHES bol členom škótskych indie skupín Aerogramme a The Unwinding Hours.
 5. Martin Doherty má v skupine na starosti klávesy a samplery. Predtým pomáhal na turné indie kapele The Twilight Sad.
 6. Iain sa spoznal s Lauren, keď nahrával EP pre Blue Sky Archives. Zavolal ju, aby zaspievala k demo nahrávkam, ktoré vytvorili s Martinom, ktorý bol jeho spolužiakom zo školy.
 7. Svoju prvú nahrávku „Lies“ zverejnili v roku 2012 na Neon Gold blogu a to ich hneď preslávilo na blogovej hudobnej scéne. O pár mesiacov na to zverejnili ich veľký hit „The Mother We Share“. Ten vyhodnotili ako najlepší britský popový singel roka 2013.
 8. Nasledovalo obrovské turné a koncertovanie na tých najväčších hudobných festivaloch. Podporili ich aj hudobníci ako Passion Pit, Depeche Mode a School of Seven Bells.
 9. V roku 2013 vydali ďalšiu mimoriadne úspešnú skladbu „Recover“. Na jeseň potom konečne vyšiel ich debutový album „The Bones of What You Believe“. Vydanie albumu im trvalo tak dlho, pretože chceli byť čo najviac nezávislí a chceli, aby im nahrávacia zmluva umožnila tvorivú slobodu.
 10. Ich hudba je značne ovplyvnená popom osemdesiatych rokov. Sú fanúšikovia Cyndi Lauper, Kate Bush, and The Cocteau Twins.
 11. Majú radi aj Whitney Houston a spravili dokonca cover jej skladby „It’s Not Right, But It’s Okay“. Okrem coverov pravidelne produkujú aj remixy.
 12. Na rozdiel od mnohých kapiel, si CHVRCHES sami spravujú svoje kontá na sociálnych sieťach. Podľa nich je dôležité komunikovať s fanúšikmi priamo.
 13. V roku 2015 vydali ďalší album „Every Open Eye“ a ich najnovším albumom je „Love Is Dead“ z roku 2018.

Na Slovensku bude mať kapela CHVRCHES tento rok premiéru. Na ich koncert sa môžeme tešiť v piatok po polnoci na festivale Grape, ktorý sa uskutoční na letisku v Piešťanoch.

CHVRCHES – Recover

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img