8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZaujímavosti zo života Laurie Anderson
spot_img

Zaujímavosti zo života Laurie Anderson

Laurie Anderson live at REWIRE 2018 photo by David Majersky
Laurie Anderson live at REWIRE 2018 photo by David Majersky

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu vystúpi 11. septembra, vôbec po prvýkrát na Slovensku, v rámci festivalu Viva Musica!, americká skladateľka, interpretka, performerka, Laurie Anderson, ktorá v sprievode Filharmónie Brno uvedie dielo Amelia – o živote Amelii Earthartovej, ktorá ako prvá žena preletela Atlantický oceán. Vdova po Lou Reedovi má za sebou fascinujúci príbeh, v ktorom odmietla trblietavý svet šoubiznisu a namiesto toho sa pohybovala v rôznych avantgardných a experimentálnych projektoch.

1) Jej prvým nástrojom boli husle, na ktoré hrala od piatich rokoch. Pripravovala sa na dráhu koncertnej huslistky, napokon sa však od toho vzdialila, keď sa presťahovala do New Yorku študovať umenie. Neskôr sa naučila aj na ďalšie inštrumenty, ale jej hlavným výrazovým prostriedkom sa stal hlas.

02) Najznámejšou skladbou sa stala O Superman, ktorá je v štýle pop artu a minimalizmu. Pojednáva o zmasakrovaní amerických rukojemníkov iránskymi teroristami a o zlyhaní americkej armády pri ich záchrane.

03) Laurie Anderson nikdy netúžila pôsobiť v populárnej hudbe, namiesto toho sa sústredila na experimentovanie so zvukmi a predovšetkým na multimediálne performence – United States I-IV (sedem hodinová performence, ktorá kombinuje text, hudby, fotografiu, film), séria videí Personal Service Announcements na témy národná hymna, ženy a peniaze, národný dlh atď., The End of the Moon – rezidenčný projekt v spolupráci s NASA a mnohé ďalšie.

04) Jedným z jej blízkych priateľov je skladateľ Philip Glass, s ktorým spolupracovala na mnohých projektoch. Pri príležitosti jeho osemdesiatich piatich narodenín mu Laurie Anderson zorganizovala zimný večierok v Rockefeller Center, kde na jeho skladby tancovali krasokorčuliari z Ice Theatre of New York a predstavili sa aj ďalší umelci.

05) Životným partnerom bol Lou Reed, ktorého stretla v Mníchove v roku 1992 na festivale organizovanom Johnom Zornom. Zobrali sa po šestnástich rokoch a zostali spolu až do jeho smrti v roku 2013. Album Landfall vyšiel v spolupráci s Kronos Quartet a reagoval na pustošenie hurikánu Sandy, ktorý zasiahol aj jej newyorský byt a vyplavil (a zničil) spomienky na Lou Reeda. Manželovi venovala aj projekt All the Things I Lost in the Flood – reportáž z jeho uvedenia na festivale Rewire 2018.

06) Má veľmi vrúcny vzťah k psom, o svojej sučke Lolabelle nakrútila snímku Psie srdce, kde sa vyrovnáva s jej stratou na pozadí tragických udalostí 11. septembra. Takisto odohrala koncert pre psov v parku pred Sydney Opera House v Austrálii a na Times Square v New Yorku.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img