8.6 C
Slovakia
piatok, 21 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZaujímavostí zo života Wolfganga Amadea Mozarta
spot_img

Zaujímavostí zo života Wolfganga Amadea Mozarta

autor: Kristína Červeňáková

Hudbu vedel skladať skôr než vedel písať. Prvú symfóniu skomponoval ako osemročný. Jeho nadčasová tvorba, ktorá vznikla pred viac ako 200 rokmi sa stala samozrejmosťou pre všetkých nadšencov ale aj „nenadšencov“ klasickej hudby a dodnes tvorí jej základ.

Wolfgang Amadeus Mozart, najväčší rakúsky klavirista svojej generácie a zároveň najznámejší skladateľ všetkých čias, aké ďalšie zaujímavosti sa ukrývali v jeho živote a prečo bol považovaný za génia už od útleho detstva?

01) Pokrstený bol ako Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart a prezývali ho „Wolfie.“

02) Mozart sa dostal k hudbe už ako trojročný, keď sledoval ako jeho otec Leopold učí jeho staršiu sestru hrať na klavír. O dva roky neskôr už skladal prvé skladby, ktoré Leopold Mozart zapisoval do Nannerl Notenbuch. Do piatich rokov Mozart vedel hrať na klavír, čembalo a husle ako profesionál.

03) Mozartovi stačilo počuť akúkoľvek hudbu raz a vedel ju okamžite zapísať z pamäte do nôt, takto zapísal aj slávnu skladbu Miserere talianskeho skladateľa Gregoria Allegriho počas návštevy Ríma. O tri mesiace mu pápež za to udelil vyznamenanie Rytierskeho rádu Zlatej ostrohy.

04) Otec Leopold s Mozartom veľa cestoval. Hlavnou prioritou ciest bolo Mozartovi nájsť prácu. Po vrátení z ciest a neúspešných pokusoch nájsť si miesto sa Mozart zamestnal ako dvorný hudobník na dvore Salzburského Arcibiskupa Hieronymusa Colloreda, kde pracoval za 150 florénov ročne. Aj keď bol Mozart považovaný za majstra a génia hudby väčšinu svojho života bol v slobodnom povolaní.

05) Počas obdobia, kedy pracoval ako dvorný hudobník zložil päť husľových koncertov, ktoré sú zároveň jeho jedinými husľovými koncertmi.

06) Mozart napísal viac hudby vo svojej krátkej kariére ako mnohí ďalší skladatelia, ktorí žili oveľa dlhšie.

07) So svojou sestrou Mariou Annou mal Mozart veľmi blízky vzťah. Dokonca si vytvorili aj vlastný, tajný jazyk. Maria Anna bola taktiež talentovaná klaviristka, ale po dosiahnutí manželského veku nemohla vystupovať na verejnosti.

08) Ako štrnásťročný zložil operu Mitridate re di Ponto, ktorá mala premiéru v Miláne. O rok neskôr, v roku 1771, zložil ďalšiu operu Ascanio in Alba na objednávku cisárovnej Márii Terézii.

09) W. A. Mozart zomrel vo veku tridsaťpäť rokov, na vrchole svojej hudobnej sily, avšak úplne bez peňazí.

10) Soundtrack k filmu Amadeus z roku 1984 sa stal najúspešnejším albumom klasickej hudby všetkých čias.

Wolfgang Amadeus Mozart – Piano Concerto No. 21 – Andante

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img