8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZbigniew Lewandowski - profilový album legendárneho poľského bubeníka
spot_img

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné septeto a kvinteto. S tým druhým  zrealizoval dve rozhlasové relácie vo výrazne rozšírenom personálnom obsadení. Výber nahrávok z týchto relácií  tvoril obsah jeho debutového albumu. Teraz sa album pomenovaný iba „Zbigniew Lewandowski“ vracia – prvý raz na CD!

V 80. rokoch bol Zbigniew Lewandowski bubeníkom s viac ako desaťročnou profesionálnou praxou a celým radom úspechov na svojom konte. Hral fusion, súčasný jazz, ale vystupoval tiež v tradičných kapelách.

Inšpirovaný nahrávkami Milesa Davisa zo začiatku 80. rokov pripravil materiál, v ktorom sa našlo miesto aj na dlhé sekvencie trúbky v podaní Andrzeja Przybielského („Szkice jesienne“), funkové šialenstvá dychovej sekcie („The Lowest“), ale aj flirtovanie zadarmo („Dźwięki z Czarnolasu“).

Album „Zbigniew Lewandowski“ vyšiel remastrovaný z originálnych rádiových pások a doplnený o dve diela, ktoré vznikli počas prvého obdobia nahrávania projektu a nedostali sa do finálnej verzie albumu. V booklete sa okrem reprodukcie pôvodného obalu Jana Bortkiewicza objavil aj prehľad vzniku nahrávania a pár fotiek z éry.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Silvia Békesová.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img